Afgan Tazısı Nasıl Bakılır

Afgan Tazısı Nasıl Bakılır

Afgan Tazısı

Apartman hayatında çok önerilen bir tür değilir.Evde çok hareketsiz olacakları için onlar için bahçeli veya geniş arazili bir ev daha uygundur

Karakteri

Çekingen ama sevimli, sadık, hassas diğer köpeklere karşı dominant davranmayı seven bir ırktır. Çok cesur, asil ve zariftir ancak çok şüphecidir ama yabancılara dahil düşmanca tavır sergilemez. Afgan tazısı geçmişte güvenilmez olarak tabir edilse de günümüzde bu inanç değişmiştir. Afgan tazısı kolay öğrenir ama kolay boyun eğmez. Komutlar ciddi ve tutarlı olmazsa Afgan Tazısı başına buyruk olabilir. Ama eğitmeni bazı zamanlar söz dinlememesine şaşırmamalıdır. Bahçesiz bir evde beslenmesi neredeyse mümkün değildir. Açık havayı ve koşmayı çok sever. Karakteristik özelliklerinin çoğu Saluki (İran Tazısı)’na benzer. Apartmanda beslendiği zaman çoğu zaman bir köşede uyumayı sever. Günde en az yarım saat serbestçe gezip koşmalıdır. Açık arazide koşup oynadığı zaman çok mutlu bir görüntü sergiler.

Afgan Tazı Köpeği Sağlık Durumu

Afgan tazısı düzenli ve sağlıklı beslenme ile beraberinde iyi bir yaşam çevresi sağlanması durumunda ortalama yaşam beklentisi 11 ile 13 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Genel olarak oldukça sağlıklı köpek binsi olarak kabul edilen Afgan tazısı bazı kalıtsal hastalıklardan muzdarip olabilmektedir. Özellikle Afgan tazısı köpek cinsinde karşılaşılmakta olan hastalıklar;

  • Kalça Displazisi ( kalça eklemlerinde anormal gelişme veya dejenerasyon sonucu meydana gelen kalça atması.)
  • Dejeneratif Miyelopati ( Omurilikte meydana gelen aşamalı dejeneratif hastalık olarak görülür. Arka bacak zayıflığı durumunda felç geçirmesine neden olmaktadır.)
  • Dilate Kardiyomiyopati ( Kalp büyümesi olarak bilinen bu hastalık kalpte primer doku hastalığı olarak adlandırılmaktadır.)
  • Katarakt ( Göz merceğinin herhangi bir opaklığında meydana gelen göz hastalığı olarak bilinmektedir.)
  • Kanser ( Vücudun herhangi bir bölgesinde yada yaşamsal faaliyetlerin devamlılığını sağlamakta olan organında meydana gelen tümör oluşumları.)
  • Şişkinlik ( Gastrik Dilatasyon Volvulus olarak adlandırılan bu hastalık midede sıkışan gaz durumudur.)
  • Alerji (Bağışıklık sisteminin düşük olmasına bağlı olarak gelişen hassasiyet durumuna karşılık reaksiyon sonucudur.)
  • Hipotiroid
  • Panosteitis
  • Demodicosis Mange

Bir çok köpek cinsinde olduğu gibi Afgan tazısı da anesteziye karşı oldukça hassas  bir bünyeye sahiptir. Bu nedenle veteriner hekim tarafından bu durum göz önüne alınarak operasyon işlemleri gerçekleştirilmektedir.

afgan tazısı

Bakımı

Bu ırk aile ile birlikte, kapalı bir ortamda olmaktan çok hoşlanıyor. Ev içerisinde sakin bir yapıda olsalar da, her köpek gibi egzersize ihtiyaçları var. Köpeğinizi günlük olarak tasmayla dolaştırmanız veya çitlerle çevrili, yeteri kadar geniş bir alanda serbest bırakmanız öneriliyor.

Afgan tazıları kaçış ustası olarak biliniyor. Bahçenizde besleyecekseniz mutlaka çitlerinizi yüksek tutun. Kaçmaya çok yatkın olan bu ırkı kaybettiğinizde yakalamanız oldukça güç olacaktır. Afgan tazıları, atları bile geçebilecek kadar hızlı koşabiliyor.

Çocuklarla Arası

Afgan tazılarının bağımsızlıklarına düşkün karakterleri çocuklardan ziyade yetişkinler ile birlikte yaşamaya uygun. Takip edilmekten veya istemediği zamanlarda oyun oynamaktan hoşlanmayan bu ırk, çocukların hareketlerinden rahatsız olabilir. Afgan tazılarının çocuklarla birlikte yaşaması tavsiye edilmiyor.

Kaynak : https://www.neoldu.com/afgan-tazi-kopegi-34814h.htm

Kaynak : https://www.miyhav.com/kopek/kopek-cinsleri/afgan-tazisi

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Afgan_Taz%C4%B1s%C4%B1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir