Atatürk çiçeği nasıl bakılır

Atatürk çiçeği nasıl bakılır

Dünyanın farklı yerlerinde poinsettia, ponsetya, noel yıldızı gibi farklı isimlerle anılan Atatürk çiçeği, sütleğengiller familyasının güzelliğiyle göz dolduran üyelerinden biri. Ana vatanının Meksika ve Orta Amerika olduğu söylenen bu bitkiye ülkemizde Atatürk çiçeği denmesinin nedenini merak ediyorsanız onu da hemen açıklayalım:

Ponsetya olarak anılan bu güzeller güzeli çiçek, daha önceleri ana vatanı Meksika ve Orta Amerika olduğu için ülkemizde pek yetiştirilmiyormuş. Mustafa Kemal Atatürk bu çiçeğin ülkemizde yetiştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalar başlatmış. Bu sayede ülkemizde tanınmaya başlayan ponsetya çiçeğine, o dönemlerde ülkemizde yetiştirilmesi konusunda çalışmalar yapan bitki bilimciler “Atatürk çiçeği” demiş. O gün bugündür kendisi ülkemizde Atatürk çiçeği olarak anılıyor.

Güneş ışığı, ortam sıcaklığı ve nem:

Atatürk çiçeği bitkisi ne çok sıcak ne de çok soğuk havalardan hoşlanıyor. Bu nedenle bulunması için en ideal sıcaklıkların 10 ila 19 derece arasında olan sıcaklıklar olduğu söyleniyor. Aynı şekilde güneş ışığına doğrudan maruz kalmayı sevmeyen bitki, aydınlık ortamlardan hoşlanıyor.

Hem hafif serin hem de doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak bir ortam olarak pencerelerin iç pervazları bu bitki için en ideal alanları oluşturuyor.

Sulama

Atatürk çiçeklerine orta karar su verilmelidir. Bitki, köklerinin etrafında suyun toplanmasına karşı son derece hassastır ve bu durumda yapraklarını döker. En uygunu, bitkiye ancak toprağı kuruduğunda su vermektir. Ancak, sulayana kadar bitkinin tamamen kurumadığından emin olunuz. Su verdiğinizde, toprağın fazla su emmesini ve köklerin çürümesini önlemek için suyun fazlasının saksıdan akmasını sağlayınız. Atatürk çiçeği yapraklarını dökmeye başladıysa bu, uzun süreyle çok fazla su verilmesinden ve köklerin çürümeye başlamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, bir müddet Atatürk çiçeğinize su vermeyin. Toprak iyice kuruduktan sonra yeniden orta kararda su vermeye başlayın.

Yeri

Sağlıklı büyüyebilmesi için Atatürk çiçeğinin ışık kalan, sıcak bir yere ihtiyacı vardır. Doğrudan güneş ışığına veya kuvvetli cereyana maruz bırakılmamalıdır. Bu sebepten ötürü, açık pencereden bitki hava akımına maruz kalabileceği için pencere pervazları ve eşikleri genellikle uygun yerler değildir.
Yazın, bitkinin doğrudan güneş ışığı alan bir yere konulmaması şarttır. Ancak, uygun şekilde gölgeli ise Atatürk çiçeğinizi pencere pervazına koyabilirsiniz. Kışın, günde birkaç saatlik güneş bitkinize zarar vermez. Bununla birlikte, yapraklarının gerektiği gibi renkli, yoğun, koyu gölgeli olabilmesi için Atatürk çiçeği günde 12 saatten daha az ışık/güneş ışını almalıdır.

Çiçeklenme

Günler kısalmaya başladığında Atatürk çiçeği çiçek açmaya başlar. Önceki yıldan kalan bitkilerin yılbaşından önce çiçek açmaları için “kandırılmaları” gerekir. Yılın bu zamanında birçok ev geç saatlere kadar ışıkları sönmeden aydınlık kaldığından, kış olmasına rağmen bitkiler için günler hala uzundur. Yapraklarının gerektiği gibi renkli, yoğun, koyu gölgeli olabilmesi için Atatürk çiçeği günde 12 saatten daha az ışık/güneş ışını almalıdır. Kısa günleri simüle etmek için bitki yaklaşık altı hafta süreyle 12 saat boyunca karanlık bir odada tutulmalı veya alternatif olarak karton bir kutu vasıtasıyla ışıktan korunmalıdır. Bu basit kandırmaca Atatürk çiçeğinizin açmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir