Beta Balığı Nasıl Bakılır

Beta Balığı Nasıl Bakılır

Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Erkek beta balıkları genellikle birarada yaşayamazlar. Dişilerin ise çoğu bir arada yaşayabilmektedir. Beta balığı beslemeye başlamadan önce akvaryumunuzu iyi seçmeniz gerekir. Balıklarınız almadan 1 ay önce akvaryumun kurulması tavsiye edilmektedir. Herhangi bir su değişimi olacak mı olmayacak mı ve kontrol edilmesi açısından önceden kurulması önemlidir. 

Beta balıkları labirentli bir balık türü olduğundan dolayı, onları bir bardakta ya da fanusta beslemek yerine akvaryumda bakmamız daha sağlıklı olacaktır. Bu narin balıkların sağlıklı gelişim ve yaşamları için en azından 35 litrelik bir akvaryumda bakılması gerekmektedir. Bu hem balıkların daha sağlıklı hem daha güzel olmalarını sağlayacaktır. 

Beta balıklarımız için dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta su değişikliğidir. Ayda bir değiştireceğiniz suyun daha önceden oda sıcaklığında alıştırılması gerekiyor. Eğer çok soğuk bir suya koyarsanız, beyaz benek hastalığına yakalanmasına sebep olabilirsiniz. Bu hastalık için de önlemler alınmaz ise balığınızı kaybedebilirsiniz.

Beta Balıklarında Üreme

Dişilerle çiftleşmesi çok kolay hayvanlardan değildir. Dişilerle belli bir dönem ayrı kaplarda birbirlerini görebilecek şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Erkek betalar üreme sırasında dişiyi sıkarak yumurtaların dökülmesini sağlar ve yumurtaları ağzına toplayarak köpük yuvaya taşır ve yerleştirir. Çiftleşmeden hemen sonra dişi mutlaka ayrılmalıdır. Yavrular büyüyerek serbest yüzmeye başlayıncaya kadar erkek tarafından bakılmaktadır.

Yavrular yüzmeye başlayınca ise erkek de ayrılmalı ve yavrular ilk besinler ile beslenmeye başlanmalıdır.

Beta Balığı Beslenmesi

Beta balıklarını beslerken, düzenli olarak günde en fazla 1 veya 2 kere yemlerinin verilmesi gerekmektedir.

Beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, onların özelliklerine sahip granüllü veya pul yemleri kullanmamız daha sağlıklı olacaktır. Ancak canlı yemler de betalarda renklerin daha canlı ve güzel olmasında etkilidir. Bunun yanında haftada bir kere haşlanmış ıspanak verilmesi de uygundur. Ispanak beta balıklarında kabızlığı engellemek için önemli bir besindir. Betaların bağışıklık sistemleri için ise sarımsak oldukça etkili bir besin kaynağıdır.

Beta Balığı Cinsiyet Ayrımı

Yavru balıkların cinsiyetini ayırt etmek mümkün değildir. İkinci aydan itibaren balıkların cinsiyeti belli olmaya başlar. Erkek beta balıkları genellikle uzun yüzgeçli, canlı renkli ve narin vücutludur. Bir erkek betaya ayna tutacak olursanız solungaç kapakçığını kabartır ve agresif tavırlar sergiler. Çünkü başka bir erkek beta erkeğini gördüğünü zannediyordur.

Dişilerin göğüs kısmında, ventral yüzgecin arkasında tuz tanesini andıran beyaz renkli bir çıkıntı vardır. Bu noktayı görmekte zorlanıyorsanız balığınıza yem verin. Bu sayede balığınızın göğüs kısmını daha rahat görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir