Çin Aslanı Nasıl Bakılır

Çin Aslanı Nasıl Bakılır

Çin Aslanı Özellikleri Nelerdir?

  • Soğuk havaya karşı mükemmel bir seviyede dayanıklılık gösterebilme
  • Sıcağı ve sıcak havayı sevmeyen bir köpek cinsi
  • Yabancılarla dostluk kurma aşamasında tamamen başarısız olan, başına buyruk bir köpek
  • Bekçilik söz konusu olduğunda muhteşem bir performans gösterme
  • Kolay kolay itaat etmeyen, bağımsız bir kişilik
  • Sevimli, sahibine itaatkar, koruyucu bir köpek türü

Dışarıdan bakıldığında çok sevimli ve masum görünen Çin aslanının çok enteresan özellikleri bulunuyor.

Kararlıdır

Çin aslanı son derece kararlı ve azimli bir köpek türüdür. Bu nedenle sahibinin de kararlı ve güçlü olmasını ister. Eğer sahibi çov çovun isteklerini yerine getirmezse zaptetmesi güç bir hayvan haline dönüşebilir. Bu yüzden çov çovu, bebeklik aşamasındayken iyi eğitmek gerekir.

Savunmacıdır

Çov çov kendi sahasını korumaktan çekinmez. Yabancı bir bölge olduğunu ve karşısındakinin yabancı olduğunu anlar. Bir insana alışması için belli bir süre geçmesi gerekebilir.

Arkadaş Canlısıdır

Çov çov yeni gördüğü insanları fark eder ve bir miktar yadırgar. Ancak bu tanışma faslı geçtikten sonra yeni insanlarla arkadaş olmayı becerir. Bu nedenle çok arkadaş canlısı ve şefkatli bir hayvandır. Isındığı ve sevdiği bir insanla ömür boyu arkadaşlık kurabilir.

Gururludur

Çin aslanı oldukça gururlu bir hayvandır. Öyle ki zaman zaman sahibine ihtiyaç duymadığını gösterir ve kendi başına buyruk hareket eder.

Agresiftir

Gururlu olması nedeniyle aynı zamanda agresif olabilen bir hayvandır. Yani çov çova zarar verirseniz, ona vurursanız ve iyi davranmazsınız size aynı biçimde karşılık vermekten çekinmez. Bu nedenle çov çovların gönlünü hoş tutmak her zaman iyi fikirdir.

Bu yüzden bir hanede çov çov beslenecekse başka bir köpek beslenmese iyi olur. Zira aynı cinsiyetteki diğer köpeklere ve zaman zaman kedi ile küçük köpeklere karşı saldırgan olabilmektedirler.

Pek Sosyal Değildir

Çov çovu diğer hayvanlarla ve insanlarla kaynaştırmak çok önemlidir. Çünkü çevresiyle iletişim kurmayan bir çov çov içine kapanık ve asosyal olabilir. Bu nedenle yavruluk aşamasındayken çov çovu gezdirmek ve etkileşime sokmak mühimdir. Eğer ağaç yaşken eğilmezse yetişkinlikte çov çovlar agresif olabilirler.

Çin Aslanı Beslenmesi

Çin aslanı hassas bir sindirim sistemine sahiptir. Bu nedenle beslenmesine özen gösterilmelidir

Şeker, çikolata, tavuk kemiği gibi şeyler Çin aslanı dahil pek çok hayvan için zararlıdır.

Kuru mama, yaş mamadan daha iyidir. Zira kuru mamalar çov çovun dişlerini temiz tutar ve bu da diş sorunları yaşamasını önler. Bu yüzden kuru mama tercih etmenizde fayda vardır.

Protein köpek beslenmesinin temel direğini oluşturur. O yüzden vereceğiniz gıdaların %50 oranında protein içermesine öze gösterin.

Çin aslanına kemik verebilirsiniz. Yani iki günde bir kemik yemek, köpeğin ağız sağlığını ve dişlerini korur.

NOT : Çin Aslanları fazla etçil bir tür olmadığı için fazla et vermeyiniz

Bakım:

Uzun tüylerinin düzenli bakımı, dik duran tüylerin bu görünümünü koruması açısından önemlidir. Bu ırk mevsimsel olarak yoğun tüy döker ve alt kürkü bu dönemde özellikle dikkatli bakım gerektirir. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir.

Yıkanma :

Çin aslanı aşırı sık yıkanan bir hayvan değildir. Özel bir sebep yoksa yılda maksimum 3-4 kez yıkamaz yeterlidir.

Tuvalet Eğitimi

Çov çova tuvalet eğitimi vermenin en iyi yollarından biri belli bir program izlemektir. Örneğin yemek ve uyku sonrası köpeğinizi tuvaletini yapacağı yere götürerek ona bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Köpeğin tuvaletini yapması için evin belli bir noktasını belirlemek de çok iyi olur. Çov çovunuzun “kakası” geldiğini hissettiğinizde onu bu noktaya götürmelisiniz.

Kaynak : https://emoji.com.tr/cin-aslani-cov-cov/

Kaynak : https://www.kopekler.com/chow-chow-cin-aslani-beslenmesi-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler

Kaynak : https://www.petsbook.com/evcil-kopek-cinsleri/chow-chow-cin-aslani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir