Deve Tabanı Nasıl Bakılır

Deve Tabanı Nasıl Bakılır

Deve Tabanı Bakımı Püf Noktaları

Deve tabanı büyük ve yeşil yaprakları olan tropikal bir bitkidir. Hawaii ve Şeyseller doğal ortamlarıdır ancak ülkemizde genelde salon bitkisi olarak yetiştirilir. Tropikal iklimden gelmiş olması bilhassa kış soğukluğu fazla olan ve nemi az olan bölgeler için bahçede yetiştirilmeye uygun olmaması bu durumuna yol açar.

Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nin kıyı şeridi ve Ege Bölgesi’nin çok rüzgar almayan bölgeleri Deve tabanı yetiştirmek için müsaittir. Gelelim salon bitkisi olarak, saksıda Deve tabanı yetiştirmek isteyenlere.

Sulama

  • Sulama elbette Deve tabanınız için çok önemli. Deve tabanı bitkisinin suyu çok soğuk olmamalıdır. Eğer çok soğuk su kullanarak sulama yapacak olursanız, tropikal bitkiniz zarar görecektir. Sulama esnasında çeşmeden direkt olarak doldurduğunuz suyu kullanmamanız, bir süre dinlendirilmiş kireçsiz su kullanmanız tavsiye edilir. Bununla birlikte sulama sıklığı da havanın sıcaklığı ile orantılı olarak ilerlemelidir.
  • Çok sıcak olan yaz günlerinde her gün sulama yapılabilir ancak kış mevsiminde toprağın nemi kontrol edilerek su verilmelidir. Yaz aylarında yeterli nem sağlanamazsa yapraklara fısfıs ile su verilebilir.
  • Kasım, aralık ve ocak gibi soğuk havanın iyiden iyiye hissedildiği zamanlarda bitkinizi daha az sulayarak bir dinlenme dönemine geçiş yapabilirsiniz.
  • Deve tabanı ev içinde yarı gölge bir yerde konumlanmalıdır. Güneş ışığına doğru meyil edeceği için saksısının yönü sürekli çevrilerek eşit bir büyüme sağlanmaya çalışılabilir. Güneşi direkt alması tavsiye edilmez. Bilhassa öğlen kızgın güneşten korunmalıdır.
  • Tropikal bir bitki olması sebebi ile sıcaklığı seven Deve tabanı kış aylarında yaklaşık 15-18 derece sıcaklığa ihtiyaç duyar. Sıcaklığın tek haneli rakamlara düşmesi bitki için bir tehdit oluşturacaktır.
  • Bitkiye ilkbahar ve sonbahar ortasında kalan sürede ayda 2 kez kompost gübre verilebilir.

Işık Gereksinimi
Monsteranız evinizin  hemen hemen her yerinde hatta banyolarınızda bile büyüyebilen bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Düşük ışığı tolere eder ve sizi üzmez. Monstera bitkisinin aydınlık yerlerde gelişimi daha hızlı olur ve daha canlı durur. Bununla birlikte monsteralarınızı çoğu iç mekan süs bitkisinde olduğu gibi doğrudan güneş ışığından korumanız gerekmektedir. Doğrudan gelen güneş ışını bitki yapraklarının yanmasına ve zarar görmesine sebep olur.

Deve Tabanı Çiçeği İçin En İyi Toprak Seçimi

Deve tabanı çiçeğinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, seçtiğiniz toprağın kalitesine de göz atmanız da yarar var. En ideal toprak ise içerisindeki minerallarin daha fazla olduğu topraklar. Bununla birlikte deve tabanı yetiştirdiğiniz saksının içine ekleyeceğiniz vitaminlerde, çiçeğiniz çok daha sağlıklı olmasına katkı sağlayabilir. Ayrıca kalitesiz toprak tercihi deve tabanı çiçeğinin çok daha çabuk solmasına neden olabilir.

Deve Tabanı Çiçeği En İyi Hangi Oda da Yetişir?

Deve tabanı çiçeğinin bulunduğu ortamda onun sağlıklı bir şekilde büyümesi için oldukça önemli bir detay. Rüzgar akımlarından hoşlanmayan ve ortalama sıcaklığın kış aylarında 14 derece olduğu yerlerde daha iyi gelişim gösteren deve tabanı çiçeği için en uygun oda, salon ve yatak odasıdır. Ancak çiçeğinizi salonda değerlendirmek istiyorsanız, cam ağzı ya da varsa balkon kapısı ağzına koymamalısınız.

DEVETABANI Nasıl Çoğaltılır

Devetabanı çiçeğinin çoğaltılması çok kolaydır. Hava kökü olan dalın hemen altından düz uçlu kesici ile kesilir ve suda köklenmeye bırakılır.

Köklenmesi için uzun süre sabırla beklemeniz gerekir. Kökler en az 15 cm olduğunda yeni saksısına dikebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir