Fesleğen Çiçeği Nasıl Bakılır

Fesleğen Çiçeği Nasıl Bakılır

Fesleğenin faydaları nelerdir?

 • Fesleğenin içinde A ve C vitaminleri ile bol miktarda potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller bulunuyor.
 • Tüm bu faydalı maddelerden aldığı güç sayesinde fesleğen, bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlıyor.
 • Grip, nezle gibi hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesini sağlarken özellikle öksürük konusunda tam bir uzman sayılıyor ve bir türlü geçmeyen öksürük nöbetlerinin bitmesine yardımcı oluyor.
 • İçindeki esansiyel yağların da etkisiyle mide bulantılarını geçiriyor.
 • Bu özelliği ile vücutta anti-stres etkiler oluşturuyor. Sinirlilik, stres strese bağlı uykusuzluk gibi birçok soruna çözüm oluyor.
 • Antioksidan ve antienflamatuar özellikler de taşıyan fesleğen, bu sayede kalp ve damar sağlığını koruyor, kalp krizi, felç inme gibi aniden gelişebilecek kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini en aza indiriyor.
 • Yine antienflamatuar özellikler sayesinde vücutta oluşan iltihaplanmaların hızla iyileşmesini sağlıyor, iltihap oluşumunu engelliyor.
 • Ağız kokusuna iyi gelen fesleğen, uzun süreli kullanımlarda ağız kokusuna köklü bir çözüm olabiliyor.
 • Aynı zamanda bakteriler karşısında da oldukça etkili bir isim olduğundan ağız içinde oluşan yaraların, aftların hızla iyileşmesini sağlıyor.
 • Vücutta ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin oluşumuna da engel oluyor.
 • Karaciğerin sağlıkla çalışmasına destek olduğu da biliniyor.
 • Baş ağrılarına, migren ağrılarına iyi geliyor.
 • Fesleğen, antioksidan özellikleri sayesinde cilt sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Gözeneklerin temizlenmesini sağlıyor.
 • Sivilce ve siyah nokta oluşumunu en aza indirirken var olan sivilce ve siyah noktaların da bir an önce temizlenmesini sağlıyor.
 • Yorgunluk ve bitkinlik gibi durumlarda vücuda enerji verebilmesi de fesleğeni kullanmak için başlı başına bir neden olarak görülüyor.

Fesleğeni Hangi Işık Yoğunluğunda Yetiştirelim?

Fesleğen, ışık seven bir bitkidir. Bu nedenle fesleğen yetiştirmek için güneşi bol bir noktayı tercih etmek olumlu geri dönüş almanızı sağlar. En az 4 saat güneş almalıdır.

Fesleğen Yetiştirmek İçin Hangi Toprağı Seçelim?

Fesleğen yetiştirirken karşılaşılabilecek en büyük problem, mantardır. Mantar ile mücadelede fesleğeni yetiştireceğiniz toprak seçimi önem kazanır. Fesleğeni kompost yöntemi ile hazırlanmış doğal humusla karıştırmak ve toprağı bu şekilde zengin hale getirmek gerekir. Fesleğen kökleri su içinde kalmayı sevmezler bu nedenle toprağın geçirgen olması, doğru drenaj sağlaması önemlidir. Malçlama gerekli değildir ama olursa da iyi olur.

feslegen cicegi nasil bakilir

Fesleğen Sulama Miktarı

Haftada bir defa  sulamak yeterli olacaktır. Fesleğen çok su seven bir bitki değildir ama  kuraklığı da sevmez bu nedenle haftada bir sularken derinlemesine sulama yaptığınızdan emin olun. Yazın fazla sıcak olan havalarda haftada  iki-üç sulamaya çıkarmak ideal olacaktır.  Eğer fesleğeniniz sararmaya başlarsa bu fazla sulama işaretidir. Kurumaya başlaması  az su verdiğinizi gösterir. Fesleğenin yapraklarını sulamayın, bitkinin dibinden doğru su vermek daha doğru olacaktır.
Fesleğeni bahçede yetiştirecekseniz mayıs ayında, saksında yetiştirecekseniz tohumlarını mart ayında ekmelisiniz. Eğer fesleğeni bahçeye ekecekseniz bezelye ve salatalık yanına ekmeniz önerilmez. Domateslerin yanına ekerseniz daha iyi büyür ve kokusu sayesinde domatese zarar verecek böcekleri uzaklaştırır.
Saksıya ektiğiniz fesleğenler ortalama 7 gün içinde köklenmeye başlayacaktır. Fesleğenin mutlaka gün ışığı gören yerde olmasına dikkat edin çünkü fesleğenin en önemli ihtiyacı gün ışığı ve sıcak havadır. Fesleğen sık sulama istemez hafta da bir kez derinlemesine sulamanız yeterli olacaktır. Kökleri sığ bir bitki olduğundan toprağın yüzeyi kuruduğunda sulamalısınız. Eğer fesleğenin yaprakları sararmaya başladıysa bu çok fazla suladığınızın, kurumaya başladıysa bu da çok az suladığınızın işaretidir.

İç Mekanda Fesleğen Yetiştirmenin İncelikleri

Kök çeliklerini sezonun ilk donu yaşanmadan evvel bir makas yardımıyla kesin ve suya batırın. Ortalama 7 gün içinde köklenmeye başlayacaktır. İç mekanda da fesleğenleri tıpkı dış mekan yetiştiriciliğinde olduğu gibi saksılara ekerek de yetiştirebilirsiniz. İç mekanda fesleğeniniz için seçeceğiniz noktanın iyi güneş aldığından ve soğuktan korunduğundan emin olun. Fesleğen tek başına ekilebileceği gibi diğer otlarla da uyumludur. Bu nedenle içinde fesleğen de olan bir kompozisyonla farklı otları bir arada yetiştirebileceğiniz mutfak bahçenizi tasarlayabilirsiniz. 

Fesleğen Nasıl Çoğaltılır?

Bir saksı size yetmiyor ve fesleğeninizi çoğaltmak istiyorsanız; fesleğeninizin sağlıklı kök kısımlarından, nazikçe bir kısmını alıp başka bir saksının içerisine gübreli bir toprak koyarak oraya yerleştirebilirsiniz. Yerleşimin ardından içerisine can suyunu eklemeyi ihmal etmeyin. Bir süre sonra yeni fesleğeninizin yeşermeye başladığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir