Gerbera Çiçeği Bakımı

Gerbera Çiçeği Bakımı

Gerbera Çiçeği Hakkında Bilgi

Gerbera çiçeği iyimserliğin simgesidir. Sağlık ve Mutluluk anlamını taşır. Gerbera çiçeği çeşitli renklerden oluşan son derece gösterişli güzellikte olan büyük papatyalara verilen isimdir.

Gerberanın Başlıca Özellikleri:

  • Uzun ömürlüdür.
  • Ekim Zamanı : Ocak’tan Nisan ayına kadar ekim yapılması tavsiye edilir.
  • Çiçeklenme : Aynı yıl haziran’dan Eylül sonuna kadar yaz boyunca çiçek açarlar.
  • Kış soğuklarına ­7°C derece kadar dayanır.
  • İlkbaharda yeniden yeşerir çiçeklenir.
  • Gelişimi gazanya ve karahindibaya benzer, dalsız olup yapraklar ve çiçekler kökten gelişir.
  • Gazanya gibi gerbera da kökten yavrular üretir bunların ayrılmasıyla kolayca çoğaltılır.
  • Gerbera en iyi bahçelerde gerçek toprakta yetişir.
  • Çok da güneş istiyor.
  • Saksıda yetiştirecekseniz eviniz veya balkonunuz iyi güneş almıyorsa vazgeçin.

BAKIMI-SULAMASI-ÇOĞALTILMASI

Gerbera çiçeğini yetiştirmek için en verimli alan bahçelerdir. Gerçek toprakta yetişmesi bu çiçeğin ömrünü uzatan en önemli faktördür. Aynı zamanda güneş isteği çok fazla olan bir çiçek türüdür. Toprak seçerken suyu iyi süzen bir toprak olmasına dikkat edilmelidir. Toprak kurumadan su verilmemeli çünkü kökü ıslak toprakta kolayca çürür. Toprağın kurumasından kasıt, kupkuru olması değil suyu emmesi, ıslaklığı gitmesidir.

Eğer bu çiçek ev ortamında bir saksı içerisinde yetiştirilecekse, iyi güneş alan bir yerde olmalıdır. Gerbera çiçeği için 18-20 cm derinliğinde saksılar tercih edilmelidir. ayrıca toprak kapasitesi 4 litre kadar olmalıdır. Vazoda yetiştirilecekse, çiçeği köke yakın büyüyen yapraklarının dibinden koparıp, sapı yapraktan ayırınca, çiçeği vazoya koymadan önce sapın dibini kesmek gerekmektedir. Bunun nedeni ise, suyu rahat bir şekilde emebilmesini sağlamaktadır.

Evde Yetiştirmek:
Havasız esintisiz köşelerde kısa sürede kökleri çürür. Eğer yaz kış günün çoğu saatlerinde açık bir pencere yanında tutabilirseniz evde yetiştirebilirsiniz.Ayrıca iyi güneş alabilmeli, kuvvetli aydınlık hiç yeterli değildir.

Vazo İçin Çiçek Toplamak:
Çiçekleri dipten çekip koparın. Yani yapraklar arasında gövdeye bağlı olduğu yerden çeklip kopması lazım. Eğer keserek alırsanız çiçek sapının dip kısmı çürüyerek hastalık oluşturabilir. Vazoya koymadan önce sapın dibini kesmelisiniz (ki suyu emebilsin yoksa suyu ememez, pörsür).

Saksıda Gerbera Yetiştiriciliği:

Bitki satış reyonlarında ufak saksılarda çiçekli şekillerde saksılarda yetiştirilen gerberalar gerçekten çok alımlıdır. Eğer böyle saksıda gerbera çiçeği aldıysanız hemen saksını büyütmenizi öneririm. Bunun için büyükçe (en az 10 lt) bir saksı ve hazır çiçek toprağı almalısınız.

Toprağın çok geçirgen olması gerekmekte bunun için bolca perlit veya iri kum vb. materyaller katıp toprağın geçirgenliği arttırılır. Geçirgen olmayan topraklarda kökler çürüyerek bitkiniz ölecektir.

Saksıya hazırladığınız topraktan doldurun ve gerbera bitkinizi toprağını dağıtmadan çıkarın ve saksının ortasına koyun. Yan boşluklarını toprakla doldurup dikme işlemini bitirin. Bolca sulayıp gölge bir yerde bir gün bekletin. Ardından gol güneş alan balkonunuzda gerbera bitkiniz için yer açın.

Gerberayı balkonda veya açık alanda güneşli ortamda yetiştirmelisiniz. Ev içersin de yetiştirmeye kalkmayın.

Gerbera susuzluğa dayanamaz bu yüzden sulamayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir