Golden Retriever Nasıl Bakılır

Golden Retriever Nasıl Bakılır

Golden Retriever Özellikleri:

 • Sahibiyle oyun oynamaktan keyif alan, şirin bir OYUNCU!
 • Yabancılarla kolaylıkla arkadaşlık kurabilen bir DOST CANLISI!
 • Kolay bir şekilde eğitilebilen, sahibine itaat eden bir İTAATKAR!
 • Çocuklarla dost olabilen, harika bir BEBEK BAKICISI!
 • Her türlü sıcak ve soğuğa dayanabilecek kadar güçlü bir SURVIVOR
 • Diğer köpeklerle rahat bir şekilde anlaşabilen bir YARAMAZ!

Eve ve Kendinize Alıştırma

 •  Kafesi evin en çok kullanılan alana yerleştirmeniz alışma sürecini hızlandıracaktır. 
 • Kafesin kapısını açık tutun ve yavrunun içeride ve dışarıya serbest gezmesine izin verin 
 • Yavru kafesin içine girdikçe onu ödüllendirerek kafese alıştırmak eğitimde kolaylık sağlar.

Tuvalet Eğitimi

Köpeğin eve girmesi ile başlaması gereken tuvalet eğitiminde en önemli konu köpeği izlemesi bilmektir. Köpek genelde vücut dili ile tuvalete çıkmak istediğini gösterir. Genellikle etrafta dolanırlar ve aynı noktada dolaşırlar. Bu işaretleri görür görmez, köpeği dışarı, bahçeye ya da evinizde tuvaletini yapmasını istediğiniz alana götürerek beklemelisiniz. Bazı durumlarda köpek havlayabilir. Alıştıktan sonra evin içinde ise kendi gider dışarıda tuvaletini yapıyorsa kapıya yönelerek havlayacaktır. Yavru köpeklerin mesanesi küçük olduğundan yatmadan 30 dakika önce köpeğinizde bir belirti görmeseniz de tuvaletini yaptığı alana yönlendirin. Bunu alışkanlık haline getiren köpek kendisi tuvalet için kapıya ya da bahçeye yöneldiğinde onu ödüllendirin. Yavru köpekler her 4 saatte bir tuvalet ihtiyacı için belirlenen alana götürülmeli.

Beslen ve Vitamin Takviyesi

 Yaklaşık 25 – 35 kg ağırlığında olan yetişkin golden retrieverlar aktif ve işçi sınıfı köpekler oldukları için yaşam durumuna (ne kadar aktif? çalışıyor mu? yavru mu? yaşlı mı? ) göre beslenmesi gerekmektedir. Uzun tüy yapılarına uygun ürünler tercih edilmeli ve unutulmamalı ki bu köpekler ne kadar aktif ise o kadar protein oranı iyi bir mama tercih edilmeli, bu ırka özel köpek mamaları bazı markalarda yer almaktadır.

 •  Beslenme dahilinde ihtiyaç duyulan bazı vitamin ve mineraller de vardır özellikler bunlardan birkaçı;
 • Eklemlerin korunması için ; glukozamin ve kondroitin
 • Yangı giderici ; Omega
 • yağ asitleri ve manganez3 – Hücre yapılanması ve ayrıca hücre yıkımını önlemek için ; antioksidanlar
 • Kas yapısını ve vücut ağırlığını koruması için ; azaltılmış yağ oranı gerekmektedir (%10-%15), L-Karnitin (yağ yakıcı
 • Yavaş sindirim için; Arpa

Tüy Bakımı

Tüy bakımı nispeten daha kolaydır ve genellikle tıraşa ihtiyacı yoktur. Mevsim geçişlerinde tüy dökümü bir miktar artsa da çok fazla tüy dökmez.

İki tabakalı olan kürkünün üst tabakası, dalgalı veya düz, alt tabaka sık ve su geçirmezdir. Tüyleri boyun, gövde altı, bacaklar ve kuyrukta daha uzundur. İki katmanlı tüylerinin haftada bir iki kez fırçalanması gerekir. Küçük yaşlardan itibaren fırçalamaya alıştırmanız ve günlük fırçalamanız köpeğinizin tüylerinin daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Tüy bakımı için ince yumuşak telli köpek fırçası kullanılabilir. Ayrıca kıl fırça kullanarak tüylerin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yüzmeyi çok seven bu ırk denize girmeye bayılır. Ancak aşırı deri hassasiyeti olduğundan deniz sonrası mutlaka tatlı su ile yıkanmalı ve tuzlu suyun etkilerinden arındırılmalıdır.

Köpeğinizi çok sık yıkamayın ve mümkün olduğu kadar tüyleri fazla çamurlanmış ise ve aşırı kokuyorsa yıkamayı düşünün. Yıkama yerine köpek kuru şampuan veya köpek temizleme spreyi ile temizliğini yapmanız yeterli olacaktır. Dediğimiz gibi sadece çok fazla ihtiyaç duyduğunuzda yıkamalısınız.

Golden Retriever için seçeceğiniz köpek şampuanı çok önemlidir. Irkın hassas deri yapısına uygun olan, kaşıntı ve deri alerjilerine yatkın ırklar için olan şampuanlardan seçmeye dikkat etmelisiniz. hatta yıkama için götürdüğünüzde varsa bu tür bir şampuanı da yanınızda götürüp onunla yıkanmasını sağlamanız isabetli bir karar olur.

Kaynak : https://patipuf.net/kopek/golden-retriever-ozellikleri-ve-bakimi/

Kaynak : https://www.kopekler.com/saglikli-bir-golden-retriever-yavrusu-yetistirmek-icin-bakim-rehberi

Kaynak : https://www.petburada.com/blog/icerik/golden-retriever-ve-genel-ozellikleri

Kaynak : https://blog.juenpetmarket.com/golden-retriever-ozellikleri-ve-bakimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir