Guzmanya Bitkisi Nasıl Bakılır

Guzmanya Bitkisi Nasıl Bakılır
 • Guzmanya Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır ?
 • Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.
 • Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.
 • Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.
 • Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir.
 • Guzmanyada çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.

Guzmanya Bitkisi Bakımı Nasıldır ?

 • Guzmanya bitkisi de unutulmamalıdır ki bizim gibi canlı bir varlıktır.
 • Nasıl ki insanlar çok soğuklarda üşür ve çok sıcaklarda rahatsız olursa guzmanya bitkisi çiçeği de soğuk ve sıcak havalardan hoşlanmaz.
 • Guzmanya yeteri kadar ışık ve su ihtiyacı giderilmediğinde altta bulunan yapraklarını döker.
 • Guzmanya çiçeği altındaki yapraklarını dökmesine rağmen üstten yeni yapraklar vererek boy olarak uzamaya devam eder.
 • Guzmanya bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 15 °C nin altında olmaması gerektiğidir.
 • Guzmanya bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve bu çiçeğe iyi bakılmazsa çiçeği çürür.
 • Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.

Evde Bakım

 • Guzmanyalar gece karanlık saatler boyunca biraz serin ve çok havadar ortam ister. Tıpkı orkideler gibi.Serin ve Nemli bir ortam ister.
 • Ocak-Şubat-Mart aylarında direkt güneş ister.
 • Nisan – Kasım arasında filtrelenmiş güneş olması lazım.Yani güneş tül ardından yapraklara ulaşıp hafifçe ısıtabilmeli. Çok fazla ısıtmamalı.Güneş hiç ısıtmazsa iyi değil. Gece ortam havadar olmalı. Guzmanyaların sağlıklı fotosentez yapabilmeleri gelişime ve yaşama devam edebilmeleri bu iki şarta bağlıdır.
 • Sık sık açık pencere karışısında havalandırılması şart olduğundan dolayı havası çok kuru illerimizde yaz boyunca nemliliği sağlamak gerekir.Altına bir su dolu tabak koyarak yada üzerinde ince ayarından su fıslatılabilir.

Üretme

Uygun şartlarda bakılırsa guzmanya birkaç yıl sonra en az 8-10 adet olur.
Fidelerin ayrılıp dikilmeleri ile üretme..Yavruları ana guzmanyadan kesip saksılara dikme zamanı çok önemlidir.Gece ısısı 20C derecenin yukarılarında durdukça gelişmeleri pek mümkün değil. O süreçte dinlenmeye geçerler. En iyi zaman ilkbahar ortalarıdır. İkinci en iyi zaman yaz sonu.
Dipte oluşan yavruları ayırmakta acele etmeyin. Anaya bağlı olarak daha hızlı büyürler. Ayırmak için anasının yarısı büyüklüğe gelmeliler. Kaç yavru varsa bekleyin büyüdükleri kadar büyüsünler. Çok sıcak ya da çok soğuk zamanlarda hayatta kalabilmeleri zor olur. İlkbaharda, gece ısısı 10C derecenin altına düşmediği günlerin başlaması tam zamanıdır. Fideleri diktikten sonra gece boyu açık pencereden dışardan esinti almalılar. Bu çok iyi olur. Hayata tutunup gelişim göstermeleri garantidir.Anadan ayırma zamanı geldiğinde saksıdan sökün. Temiz bir bıçakla anaya bağlı oldukları yerlerinden kesin. Yavrularından ayrılmış ana guzmanyanın yaprakları sağlıklı ve gücü yerinde gibi görünüyorsa atmayın kendi saksısına aynı toprağıyla tekrar dikin. Yeni yavrular verme ihtimali var. Olmazsa sonra söküp atarsınız.

Saksı ve Toprak

Guzmanyaları büyüklüklerine göre yarım litrelik küçük saksılara, saksı hacminin 2/3si kadar toprak doldurarak dikebilirsiniz. Toprağın niteliği önemlidir. Saksı küçük olması gerekiyor çünkü guzmanya kökleri pek gelişmez. Gereğinden büyük saksılarda köklerin havasız kalması ve çürümesi riski çok fazla. Bir diğer incelik de bitki büyüyüp ağırlaşacağından dolayı saksısının da ağır olması gerekliliği. Küçük ebatlarda ağır çömlek saksı günümüzde bulunmuyor. Ağırlık saksının dibine ağır çakıllar koyarak ve toprak karışımında ponza taşı ve kuvars kumu kullanarak sağlanabilir. Bu iki madde ayrıca toprağın havadar, süzek ve çürümeleri önleyici olması açısından şart zaten.
Saksı Değiştirme: Her 2-3 yılda bir Nisan ayında yapılır.
İdeal toprak karışım: 3 ölçü eleyip ince tozundan arındırdığınız lifli poşet toprak + 1 ölçü orkide çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü kuvars kumu. Bütün bunları birbirleriyle güzelce karıştırın.
Saksının dibine ağır çakılları yerleştirin. Çakılların ara boşluklarını kuvars kumuyla tamamlayın. Sonra saksıyı karışımla doldurun ve guzmanya fidenizi dikin. Dip ağırlığı sayesinde fideler büyüdüğünde saksı kolayca devrilmez.


Çiçeklenmesi

Bir yaşına veya iki yaşına geldiklerinde çiçek açarlar. Bir yaşına geldiklerinden itibaren direkt güneşe daha fazla alıştırın. Guzmanyaları direkt güneşten fazla korumak bir çiçek açtıklarında (çiçeklerin daha uzun süre dayanabilmesi için), bir de fidelerin yeni saksılara ekildiği ilk yılda önemlidir.

Hastalıkları

Çeşitli bitki bitleri musallat olabilir. Hiç bit görmeseniz bile haftada bir yaprakları ıslak bezle silerek ya da duş altında yıkıyarak daima tertemiz tutmalısınız. Hem yaprak temizliği gelişimi için önemlidir.

Kökten başlayan çürümeler ya da çiçek sapı çürümeleri yanlış bakım ve gereksiz sulamalar sonucudur. Çiçek sapı zaten çiçek solunca dipten kesilir. Vakitsiz çürümesi kötü ama pek tehlikesi yok. Yeter ki çürüme dibe doğru ilerlemesin. Yerinin havadar olması, esintiler alabilmesi guzmanyaların gelişimi ve sağlıklı kalabilmeleri için şart. Bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Kaynak : https://www.bitkibakimi.com/cicek/192-guzmanya-bitkisi-bakimi-ve-yetistirilmesi-hakkinda-genel-bilgiler.aspx

Kaynak : https://mevsimlikcicekbakimi.blogspot.com/p/guzmania-uzun-sure-bozulmadan-duran.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir