Hamster Nasil Bakilir

Hamster Nasil Bakilir

Hamsterin Beslenmesi

Hamster yeminin bir kısmını yanaklarında taşıyarak yuvasında saklar. Kafesinde her zaman bol miktarda yiyecek olsa da çölde yiyecek bulmanın zorluğundan kaynaklanan bu içgüdüsü devam eder ve sakladığı yiyeceği korumak ister. Elinizi yuvaya sokar ve sakladığı yiyeceğe yaklaştırırsanız elinizi dişleyebilir. Kafes İçinde tamamlayıcı yiyecek olarak ot her zaman bulunmalıdır. Bütün kemirgenler lifli besinlere ihtiyaç duyarlar. Ot lifli besin ihtiyacını karşılar.Ayrıca hamster krakeri alarak kafesine de asabilirsiniz.

Kemirme taşı kemirgenin sürekli uzayan dişlerini aşındırır, sağlam kemik yapısı için ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sağlar. Bazı yemler öylesine lezzetlidir ki zaman zaman bu yemleri vermeniz hamster ile olan yakınlığınızı arttıracaktır. Bu yemler elden verildiğinde evcilleştirmede çok faydalıdır. Hamster yemine 1/4 oranında karıştırarak yada ayrı bir kapta verebilirsiniz.

Hamster elma, havuç, salatalık, marul, muz, üzüm gibi meyve ve sebzeleri sever. Ancak bunlar az miktarda verilmelidir. Aksi taktirde yuvasında saklayacağı bu yiyecekler bozulacak ve sağlıksız bir ortam yaratacaktır.

Doğru Kafes Seçimi

Hamster bakımı listemizin en başında doğru kafes seçimi yer alıyor. Hamsterlar için geniş, plastik tabanlı ve derin kafesler idealdir. Hamsterlar sıcağa ve oksijene oldukça duyarlıdır. Bu nedenle kafes hava almaya ve rahatça havalandırılmaya müsait olmalıdır. Kafesin konumu güneş almayan bir yerde olmalıdır. Güneş ışığı ve 22C’nin üzerindeki sıcaklık hamsterınızda ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olacaktır.

Doğru Oyuncak Seçimi

Hamsterlar enerji dolu hayvanlardır ve bol bol aktivite ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle, dostunuzun kafesinde enerjisini atabileceği oyuncaklar bulundurmanız gerekir. Bu oyuncaklardan en önemlisi ise çarklardır. Çark seçimi hamsterınızın fiziki durumuna göre yapılmalıdır. Eğer hamsterınız büyük boyutlarda, çarkı küçük bir boyutta ise, dostunuzun sırtı eğrilecek ve bunun sonunda hem hamsterınız rahatsız olacak hem de bazı sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Ayrıca katı ve plastik çarklar, klasik tel çarklara göre çok daha güvenilirdir.

Kafes Zemini İçin Malzeme Seçimi

Kafes zemini dostunuzun sağlıklı bir uyku çekmesi açısından büyük önem taşır. Zemin için çok sayıda malzeme seçeneğiniz bulunmaktadır. Öncelikle topaklanan kumlardan, kalın talaşlardan ve kedi kumundan kaçının. Dostunuz için özel üretilen taban malzemeleri ve kağıt parçaları hamsterınızın kafes zemini için iyi bir seçim olacaktır.

Kafes İçin Gerekli Aparatlar

Hamsterınızın kafesinin köşesinde bir suluk ve bir çift yemek kabı koymanız dostunuz için yeterli olacaktır. Ayrıca hamsterlar doğası gereği gizlenip saklanmaya müsait canlılardır. Bu nedenle, dostunuzun kafesine gizlenebileceği küçük hamster evleri ve borular koymanız dostunuzu son derece mutlu edecektir.

Hamster Kafesinin Temizliği

Kafesi çok sık temizlemeyin. Haftada bir yapacağınız temizlik yeterlidir. Aksi taktirde yuvası bozulan ve sakladığı yiyecekleri kaybeden hamster huzursuz olacaktır.

Hamster Kafesinin Taban Malzemeleri

Kafeste kullanılan taban malzemesi çok önemlidir. Hamster kokusu ile yaşadığı alanı işaretler. Kafesi çok sık temizler iseniz bu kokunun yok olması onu yuvasına yabancılaştırır ve strese sokar. Bu yüzden dışkıyı hızla kurutacak, kafesi uzun süre sağlıklı tutacak taban malzemesi kullanılmalıdır. Taban malzemesi olarak sıkıştırılmış talaş rahat ve temiz bir ortam sağlar. Özel olarak, hiçbir kimyasal madde ile temas etmemiş beyaz çamdan üretilmiştir. Sıkıştırılmış olduğu için uzun süre kullanılır, ekonomiktir.

hamster nasil bakilir
hamster bakimi

Hamsterların Üremesi

Hamsterların çiftleşebilmesi için dişi ve erkeğin en az 4 aylık olması gerekmektedir. Dişi yaklaşık 4 günde bir çiftleşmeye hazır durumda olur. Ancak hazır değil ise erkeğe saldırabilmektedir.

Hamsterlarınızın çiftleştirmek istiyorsanız, akşamları dişi hamsterı erkek hamsterın yanına koymalısınız. Çiftleşme gerçekleştikten sonra ise dişiyi tekrar kafesine geri koymalısınız.

Çiftleşen dişinin kafesinde bol miktarda taban malzemesi, saman ve ot bulundurulmalıdır. Dişinin kafesi, serin ve gün ışığı alan yerlerde tutulmalıdır.

Dişinin gebeliği yaklaşık 16 gün sürmektedir. Ortalama 7 adet yavru doğururlar. Yavrular ilk doğduklarında tüysüz ve gözleri kapalı olmaktadır. Yavrulara yaklaşık 10 gün sonra katı yem verilmeye başlanabilir. Yavrular 4 haftalık olduklarından annelerinden ayrılmalıdır. Yoksa anne hamster yavrulara saldırabilir. Hamster yavruları hızlı bir şekilde gelişir ve 3 ayda yetişkin olur.

Hamsterları Evcilleştirmek

Hamsterları evcilleştirebilmek için 4-7 aylık olmaları son derece ideal olacaktır. Yavru hamsterlar sahiplerine çabucak alışır. 

Hamsterlarınızı evcilleştirmek için yemini her akşam üstü kafesin tabanına elinizle koymanız önerilmektedir. Daha sonra yemi elinizle onlara sunmaya başlayın. Elinizle beslediğiniz hamsterlarınızı, diğer elinizle severek onları kendinize daha da alıştırabilirsiniz. 

Hamsterlar özellikle korktukları zaman ısırmaktadır. Bu nedenle onları korkutmamaya, nazik davranmaya özen göstermelisiniz. 

Kaynak : http://bipati.co/diger-hayvanlar/hamster-bakimi/

Kaynak : http://www.pi-pet.com/hamster/bakimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir