Kalanşo Çiçeği Nasıl Bakılır

Kalanşo Çiçeği Nasıl Bakılır
Kalanşo hangi mevsimde açar?

Aydınlık ve havadar mekanları seven, ek olarak direk güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmadığı gibi, aşırı sudan da hoşlanmayan Kalanşo, sonbahardan başlayıp yaz başına kadar çiçek açabilir. 

İlkbahar başlarında hızlı bir şekilde büyümeye başlar ancak yaza doğru gelişimi yavaşlar. Bu yavaşlamanın sebebi sıcakların artmasıdır. Yaz bitimine doğru, sıcaklar kendini geri çekerken gelişimi yeniden hızlanır ve tomurcuk üretmeye başlar.

Kalanşo, (Kalanchoe) bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

*Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.

*Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve köklerine zararlıdır.

*Hava akımlarından kolay etkilenen kalanşo bitkisini bu etkiden korunmalıdır.

*Her bitki gibi zamanla toraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.

*Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan mayısta yapılmalıdır.

*Kalanşo bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmalıdır.

Sulamada en önemli unsurlar;

-Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.

-Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.

-Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.

-Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir.

– Kalanşoda çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.

* Kalanşo bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmaması gerektiğidir.

* Kalanşo bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.

*Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.

  • Toprak ve güneş ihtiyacı

Kalanşo güneş aldığı bölgeye doğru eğim gösteren bir çiçektir. O yüzden saksısını çevirmek gerekir. Isınmak ister ama çok fazla güneşle de muhatap olmaktan hoşlanmaz. Fazla güneş bitkinin yapraklarının uçlarını yakabilir. Toprak olarak humuslu ve kaliteli topraklar tercih edilmelidir. Kalanşo toprağı havadar ve drenajı sağlanmış olmalıdır. 

Bu durum Kalanşo’nun güneşi sevmediği anlamına gelmez. Aydınlık ortamları seven çiçek eğer az ışık alırsa yeterince gelişemez. Bazı kaynaklar bitkinin çiçeklenme döneminde 10 ile 12 saat arasında karanlıkta tutulması gerektiğini belirtiyor. Ancak bazı kaynaklar da karanlığı sevmeyen bir çiçek olduğunu yazıyor Kalanşo’nun. Yani bu kısım biraz muamma anlayacağınız. Bitkinizin türüne göre bu isteği değişebilir. Deneme yanılma yöntemi ile de bitkinizin bundan hoşlanıp hoşlanmayacağını öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda fazla soğukta kalan Kalanşo’nun da göreceği hasar fazla sıcak havada göreceği hasar ile aynı olacaktır. Sağlıklı bir kış geçirip çiçeklenebilmesi için, kış aylarında oda sıcaklığı 10 – 12 derecenin altına düşmemelidir. Aynı zamanda kış aylarında çiçeğinizi sularken kullanacağınız suyun oda sıcaklığında olması gerekir. 

  • Kalanşo nasıl budanır?

Kalanşo budaması çiçek zamanı geçtikten sonra yapılmalıdır. En uygun zaman dilimi ise ilkbahar ortasından yaz başına kadar geçen süredir. Budama yaptıktan sonra isterseniz kesilen parçaları köklendirerek çoğaltabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kalanşo çiçekleri solduğunda kesilerek alınmalıdır. Bu şekilde bitkiniz hem daha taze bir görünüme sahip olur hem de gücünü boşa harcamaz. 

  • Kalanşo nasıl çoğaltılır?

Her yıl çiçekleri açıp, çiçek açması durduktan sonra mayıs ayında saksı değiştirilir, çelikle kolayca çoğaltılabilir. Kesilen dallar birkaç gün bekletilir dikilmeden önce ve tutması için az sulamak gerekir.  Sularken saksının her yerine eşit su dökülmelidir ve su oda sıcaklığında olmalıdır. Yılda bir kere vitamin verilmelidir. Bulunduğu yerde başka bir cisme temas etmemelidir.

Kalanşo çoğaltmak çok kolaydır. Hemen hemen her mevsimde bir dalı kırılarak çoğaltılabilir. Kırılan dal veya yaprak suda bekletilerek ya da direkt olarak toprağa dikilebilir. Aşağıdaki görselle birlikte adım adım basit kalanşo çoğaltmayı anlatalım.

Kalanşo bitkinizin çiçeksiz bir dalından 5 cm kadar bir parça kesin. Ardından yukarıdaki görselde olduğu gibi alt yaprakları temiz, steril bir makas ya da bıçak ile temizleyin.

Üst kısımda 2, 3 yaprak bırakmanız yeterli. Daha sonra kestiğiniz parçayı temiz bir kağıt havlu üzerinde 2-3 gün kadar bekletin. Ardından ucu köklenme hormonuna daldırın. Bu işlemiş yapmadan da toprağa gömebilirsiniz fakat bu işlemi uygularsanız bitkiniz daha hızlı bir gelişim gösterecektir.

Daha sonra saksıdaki toprakta bir yer açarak elinizdeki parçayı toprağa batırın. Seçtiğiniz saksının mutlaka drenaj delikleri olsun. Sonra toprağı ıslatın ve şeffaf bir plastik torba ile görselde olduğu gibi saksıyı kapatın.

Güneş alan bir yerde yeni kalanşo bitkinizi bekletin. 2-3 hafta sonra naylon torbayı çıkarın. Yeni bitkinize ana bitkinize yaptığınız bakım işlemlerini uygulamaya başlayın.

Kalanşo bitkisi için bir diğer önemli nokta da bikinin dış faktörlerden kolay etkilenmesidir. Bakımı oldukça kolay olan bu bitkide sıklıkla küflenmeler ve mantar oluşumu gözlemlenir. Kimyasal madde içermeyen ilaçlarla ilaçlanması bitkinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. 

Kaynak : https://blog.ciceksepeti.com/kalanso-cicegi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir