Labrador Nasil Bakilir

Labrador Nasil Bakilir

Labrador Cinsi Köpeklerin Karakteri

  Gayet uysal, kolay uyum sağlayan ve itaatkardır. Sadık olduğu kadar vefakardır. Avcılık kökenli oldukları için koku alma duyuları çok gelişmiş olur. Atletik tirler bu nedenle de yavru iken çok hareketli olurlar. Sürekli egzersize ihtiyaç duyarlar.

Labrador Cinsi Köpeklerin Eğitimi

  Zeka seviyeleri birçok köpek ırkına göre yüksek olduğu için öğrenme yetenekleri üst düzeydedir. Çabuk öğrenebildikleri için eğitime çok müsaittirler. En temelde küçük yaş döneminde yavru iken çekme konusunda kuvvetli oldukları için eğitim verilmeli ve aşırı çekme dürtülerinden vazgeçilmesi sağlanılması tavsiye edilir. Bunun yanında suyu ve sporu çok sevdikleri için uzun yürüyüşler ve su oyunları en favori oyun ve ilgi alanlarını oluşturacaktır. Basit ve kolay bir oyun paylaşımında yakalamacaya hayır demezler.

Sıcaklık

Bir köpeği sahiplenmeden önce, o köpeğin ihtiyacı olan sıcaklık değerlerini öğrenmeniz gerekir. Küçük köpek ırkları hemen hemen her türlü iklime uyum sağlayabilirken, büyük köpek ırkları yanlış sıcaklıkta bir takım problemler yaşayabilir.

Örnek olarak, Labradorlar yüksek sıcaklıklarda yaşayabilmesi ile bilinir, bu nedenle tropikal ve sıcak iklimlerde yaşaması onun için mükemmel olur. Yüksek sıcaklık enerjisini ve coşkusunu etkilemez, fakat soğuk hava şartları onu zorlar.

Egzersiz

Labradorlar farklı meslek türlerinde çalışan işçi köpekler olarak bilinirler. Büyük bir ırk olmasından dolayı, sağlıklı kalabilmeleri için çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar, ayrıca hareketsiz kalmaları sıkılmalarına neden olur.

Labradorlar, özellikle de küçük bir alanda yaşadıkları zaman çabuk sıkılan köpeklerdir. Sıkıldıkları takdirde, asla saldırgan olmasalar bile karakterleri kötü yönde etkilenebilir.

Aile

Labradorlar sosyal köpeklerdir, yalnız yaşayan bekar insanlar için de mükemmeldirler fakat özellikle de çocuklu aileler ile birlikte yaşamaktan çok daha mutlu olurlar. Sabırlı köpeklerdir ve çocuklarla oyun oynamaktan büyük zevk alırlar.

Olumlu pekiştirme

Sakin bir karaktere sahip olmalarından dolayı bağırmalara ve kötü davranışlara dayanamazlar. Uysal ve zeki bir köpek olmasına rağmen bazı zamanlar lider olduğunuzu hatırlatmak için ona karşı sesinizi yükseltmeniz gerekebilir.

Pozitif pekiştirme bir hayvana bazı basit komutları ve evin kurallarını öğretmek için en iyi yöntemdir, ve özelikle Labrador cinsi köpekler için gerekli bir eğitim yöntemidir. Başka bir yöntem kullanırsanız, Labrador ırkı köpeğiniz asileşebilir ve hatta agresif tavırlar sergileyebilir. 

Beslenme düzeni

Labrador fazla yemek yemesiyle bilinir. Aslında bunu tüm köpekler için söyleyebiliriz. Ulaşabildiği tüm mamayı yiyip bitirebilir. Bu iştahı da onu obeziteye eğilimli hale getirir. Bunun önüne geçebilmek için köpeğinizin porsiyonlarını kontrol altına almanız gerekir. Sadece verdiğiniz mama miktarına değil, aynı zamanda günlük öğün sayısına da dikkat etmelisiniz.

İlgi

Labrador ırkı köpeklerin ilgiye ve sevgiye ihtiyacı vardır. Yalnız kalmayı sevmezler ve yalnızlığın üzerilerinde negatif etkileri olabilir. Eğer evcil hayvanınızı evde uzun saatler yalnız bırakmak zorunda kalan biriyseniz, daha bağımsız bir köpek ırkı sahiplenmenizi tavsiye ederiz.

Labrador cinsi köpekler kendilerini ailenin bir üyesi gibi hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Şımartılmak, sevilmek ve her şeye dahil olmak isterler. Ayrıca, sizinle birlikte tatile gitmek istediğine emin olabilirsiniz.

Sosyallik

Aynı bizlerin diğer insanlarla sosyalleşme ihtiyacı olması gibi, bir köpeğin de diğer köpekler ile sosyalleşme ihtiyacı vardır. Köpeğinizi, diğer köpekleri koklayabileceği, onlarla oyunlar oynayabileceği ve hatta birlikte yürüyebileceği bir parka götürmek iyi bir fikir olacaktır. Aslında, bir yerine iki Labrador sahiplenmek daha iyi olabilir.

Labrador bakimi
Labrador nasil yetistirilir

LABRADOR RETRİEVER BAKIMI

Labradorlar hareketli ve enerjik bir ırktır. Dolayısıyla en uygun yaşam alanı orta büyüklükteki bahçeye sahip olan bir ev olacaktır. Ancak eğer yeteri kadar egzersiz yapması sağlanırsa ve hareket alanı bulunursa apartman dairesinde yaşayabilir.

Evde yaşayan Labradorların günde en az 2-3 saat kadar yürüyüş ve egzersiz yapması sağlanmalıdır. Eğer yeteri kadar egzersiz imkanı sağlanmazsa obeziteye yatkın olacaktır.

Tüy bakımından fazla sorun yaratmayan bir ırktır. Haftada 3-4 gün düzenli fırçalamayla tüylerinin bakımı yapılabilir. Orta Şiddette tüy dökebilmektedir. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir ancak sürekli olarak banyo yaptırılması tüylerinin özelliğini kaybetmesine yol açabilir.

LABRADOR RETRİEVER SAĞLIĞI

Labradorların obeziteye eğilimli olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yemek yemekten hoşlanan bir ırk olduğu için beslenmesine ve egzersizlerine önem verilmelidir.

Labrador beslemeye karar verdiğinizde anne ve babasının taşıdığı hastalıkları bilmenizde fayda vardır. Labradorlar her ne kadar sportif ve sağlıklı hayvanlar olsa bile genetik olarak hastalık taşıyor olabilir.

Labradolarda en sık karşılaşılan hastalıklar ise Kalça ve Dirsek displazisi, Prograsiv Retinal Atrophy olarak bilinmektedir.

Ortalama olarak yaşam süreleri ise 10-12 senedir.

Kaynak : https://benimhayvanlarim.com/irklar/bir-labrador-retriever-yetistirmek/

Kaynak : https://www.kopekcinsleri.net/labrador-ozellikleri-nasil-bir-kopektir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir