Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşları sizler için mükemmel bir minik dost olabilir. Ayrıca onları eğitmek de mümkündür.

Muhabbet Kuşu Bakımı – Kafes Seçimi

Kafes seçimi muhabbet kuşunuzun fiziksel durumuna göre yapılmalıdır. Hareketli olan kuşlar için küçük kafesler tercih edilmemelidir. Muhabbet kuşları ev ortamında aktivitede bulunsa dahi yaşamlarının çoğunu kafeste geçirirler. Kuşunuzun rahat hareket etmesi ve psikolojik olarak kendini rahat hissetmesi için, kafes tercihleri en geniş şekilde yapılmalıdır.

Kafesler, muhabbet kuşunuzun sağlığı için uygun yapıda ve malzede olmalıdır. Renkli, boya içeren ve kurşun yapıda kafesler tercih edilmemelidir. Muhabbet kuşlarında kafesin çevresini kemirme durumu sıklıkla görüldüğünden ötürü, aşınmayan materyaller seçilmelidir. Metalden yapılma kafesler uygun kafeslerdir.Kafesin kuş tarafından bükülemeyecek veya sökülemeyecek sağlamlıkta,  kolay temizlenebilir ve korunaklı olması gerekir. Son olarak dikkat edilmesi gereken şey, kafes tellerinin bazı köşelerde birbirlerine paralel uzanması gerektiğidir. Bu sayede kuşunuzun kafes kenarlarına tutunurken kaymaz.

Kafesin içi

Kafesin içinde, bir su kabı, bir yem kabı, ve kuşun gagasını ve tırnaklarını törpülemesi için bir mürekkep balığı kemiği bulunmalıdır. Bunlar muhabbet kuşu bakımı için gerekli olan temel şeylerdir. Kuşlarınızın ihtiyaçlarına her zaman önem vermelisiniz.

Temizlemesi kolay olduğu için üst ağzı açık olan plastik yemliklerin kullanılması tavsiye edilir.

Ayrıca kuşunuzun üzerine konması ve dinlenmesi için kafese birkaç tünek (çubuk) koyabilirsiniz. Ağaç dalları gibi doğal materyallerden yapılan tünekleri seçmeniz kuşunuz için en iyisi olacaktır.

Farklı boyutlarda ve renklerde oyuncakların yanı sıra küvetler de evcil hayvanınızı mutlu edebilir. Muhabbet kuşları suya girip serinlemeyi severler ve bu sayede kendilerini temizleyebilirler. Suyu günlük olarak değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Kafesi koymak için en uygun yer

Muhabbet kuşu bakımı için dikkate alınması gereken diğer önemli bir nokta ise kafesin nereye yerleştirileceğine karar vermektir. 

Kafesi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde yeterince güneş ışığı alan bir yere koymanız tavsiye edilir. Kafesi evde ani sıcaklık değişimleri olan ya da esen yerlere koymamalısınız. Örneğin, mutfaklara ya da açık kapıların veya pencerelerin yanına koymamanız gerekir.

Ayrıca kafesin yerini sık sık değiştirmemeniz tavsiye edilir.

Mutlu bir muhabbet kuşu için temizliğe dikkat edin


Muhabbet kuşlarının vücutlarının en önemli bölümü kanatlarıdır; kanatlarını temiz tutmak için her gün temizliğe zaman ayırır, bunu da çoğunlukla kaşınma yoluyla yaparlar. Bunun dışında muhabbet kuşunuzun kafesine sürekli temiz tuttuğunuz bir banyoluk koyarak onun temizlenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca banyo yapmayı çok sevdiği için mutlu olacaktır.

Banyoluk dışında muhabbet kuşunuzun temizlenme ihtiyacını sprey kullanarak karşılayabilirsiniz. Çiçek yapraklarını sulamakta kullanılan spreylerle kuşunuzun üzerine su püskürtün; ancak onu ürkütmeyecek şekilde uzaktan ve hafifçe sıkmalısınız.

Banyoluk

Muhabbet kuşları kendi temizliklerini ve tüy bakımlarını gagaları ile yapabilirler. Ancak, tüy ve parazit sorunlarını önlemek adına, su ile yıkanarak da temizlenmeye ihtiyaçları vardır. Dostunuzun, su ile banyo yapabilmesi için kafesin alt kısmına içerisine batmayacakları seviyede  ılık su ile doldurduğunuz, bir banyoluk bırakmanız yeterli olacaktır. Duş sırasında muhabbet kuşunuzun kafesi rüzgar akımına maruz kalmamalıdır.

Kuş Kumu

Kuş kumu, kuşların tükettiği soyulmamış tohumları sindirmekte yardımcı besin olarak kullanılır.  Midede çözülebilen ve çözülemeyen olarak iki tip kuş kumu bulunmaktadır.

Çözülen kuş kumları mürekkep balığı kemiği ve istiridye kabuğu gibi organik maddelerden oluşur.  Bu kumlar sindirime yardımcı malzeme olmasının yanı sıra kalsiyum ve mineral kaynağı olarak da yararlıdır.

Çözülemeyen kuş kumları, silikatlar ve kum taşları gibi küçük yapılardan oluşur. Doğal bir şekilde sindirilemeyen bu malzemeler, dışkılama ile vücuttan uzaklaştırılana kadar vücutta kalır.

Yutulan besinler bu kumlar yardımıyla parçalanır ve enzimlerle yumuşar. Kuşlarda kuş kumu kullanılmaması sindirim problemlerine yol açabilir. Kumun miktarı ise veteriner hekimler tarafından belirlenmelidir. Bu konuda veteriner hekiminize danışmayı unutmayınız.

Önemli bir hatırlatma kuş kumunu zemine koymamanız gereklidir.

Gaga Taşı

Gaga taşı muhabbet kuşunuzun gagasını törpülemede kullandığı ve gerekli olan bir malzemedir. Gaga taşının ihmal edilmemesi ve alınması gereklidir. Gaga taşı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, organik yapıda olan bir gaga taşı tercih edilmesi gerektiğidir. Mürekkep balığı kemiği, tercih edilen gaga taşı çeşidir. Mineral ve kalsiyum bakımından zengin olan bu malzeme organiktir. Kuşunuzun sağlığı için doğru bir tercih olacaktır.

Gaga Bakımı

Kuşların gagaları genellikle düzgün bir şekilde aşınır. Eğer gaga düzgün veya simetrik olarak aşınmıyorsa, düzeltilmesi gerekir. Aksi halde muhabbet kuşunuz yemek yerken, su içerken, kaşınırken rahatsız olabilir.

Ancak bu konu, tırnak bakımından daha hassas bir konudur. O yüzden, bu işlemi mutlaka bir veteriner hekime yaptırmanızı öneririz.

Kaynak : https://benimhayvanlarim.com/hayvanlar/kus-bakimi-101-muhabbet-kusu-nasil-bakilir/

Kaynak : http://bipati.co/kus/muhabbet-kusu-bakimi/

Kaynak : https://www.petsbook.com/blog/6-adimda-muhabbet-kusu-bakim-rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir