Papatya Nasıl Bakılır

Papatya Nasıl Bakılır

Papatya Bakımı
Papatya, ilkbahar mevsiminde ekimi yapılacak bitkiler arasında yer alır. Nemli yahut kuru bölgelerde yetişebilir ama güneşi sever. Tohum yatağını ince hazırlayarak ekimi gerçekleştirebiliriz. Ekim işlemi sırasında üzeri toprakla örtüldükten sonra hafifçe bastırmak yeterli olacaktır. Fazla bastırmamaya özen göstermelisiniz. Killi ya da kireçli toprak tercih edebilirsiniz.
Ektiğimiz papatyaların boylarının daha uzun olabilmesi yani rahatça büyümeleri için ekim işlemini seyrek yapmanız önerilir. Aksi taktirde papatyalar kısa ve cılız olur. Eğer sık bir şekilde ekim yaptıysanız, seyreltme işlemi uygulamalısınız. 
Papatyalar nemli topraklardan hoşlanır. Bilhassa saksıda yetiştireceğiniz papatyalar için toprağın kuru kalmaması gerekir. 

Toprak: İyi geçirgen olmalıdır. Geçirgen olması dışında toprak fark etmez.

Sulama: Çiçeklenme dönemlerinde aşırıya kaçmayacak şekilde sulanmalıdır. Toprak tamamıyla kuru olmamalıdır. Yazın çiçek açmıyorsa sulama pek önemli değildir. Susuzluğa, kuraklığa dayanıklıdır. Saksıda yetiştirirken ayda bir defa bitki besini verilmelidir.

Çoğaltılması: Çelikle çoğaltmalısınız. Tohumdan çoğaltacaksanız tohumlar serin havada çimleniyor. İlkbaharda fazla gecikmeden tohumları ekmelisiniz. Kışın don olayı görülmeyen yerlerde tohumları yaz sonuna doğru ekebilirsiniz. Tohum ektiğiniz kasaları serin rüzgar alan bir yerde tutun. Tohumlar çimlenmeye başlayınca güneşli yere alın.

Çelikle çoğaltılması: İstanbul için en iyi köklenme zamanı nisan sonu veya eylül sonudur. Tomurcuklu olmaya dallardan alın. En üstte iki yaprak kalacak şekilde makasla alt yapraklarını kesin. En üstte iki yaprak kalsın. Bunları kapalı tutmalısınız. Tuttuğunuz yer direkt güneş almamalı ama kuvvetli aydınlık olmalıdır. Bir ayda köklenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir