Pug Nasil Bakilir

Pug Nasil Bakilir

Pug cinsi köpekler küçük boyutları ve sevimli yüzleriyle dikkat çeken canlılardır. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Isırma eğilimleri olmalarına rağmen özellikle sahiplerine karşı sevecen, köpeklerdir. Pug köpekler ev içinde çok hareketli değildirler ve bahçesiz evlerde de yaşayabilirler, yani pug’lar apartmanda beslemeye de uygundur.

Pug Cinsi Köpeklerin Diğer Adları ve Pug Köpeklerinin Renkleri

  Pug köpekleri, Mops köpekleri ve Carlin köpekleri olarak da bilinirler. Genel olarak pug köpekleri gümüş ve kayısıya çalan kahverengi renklerinde olurlar. Pug köpeklerinin pati ve ayakları siyahtır.

Pug Köpeklerinin Özellikleri

  Pug cinsi köpekler oldukça narin hayvanlardır. Evde bakmak için uygun köpeklerdir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuklara dayanamazlar. Pug ırkı köpekler düz bacaklı, kısa ve güçlü köpeklerdir. Yüzlerinden dolayı yaşlıymış gibi görünürler. Mevsimsel olarak tüy dökerler ve uykularına oldukça düşkündürler. Pug köpekler köpek maması yemeyi de inanılmaz derecede severler. Sağlıklarını korumak için düzenli egzersizlere gereksinimler vardır.

  Pug köpekler son derece mutlu, yaramazlık yapmayı seven biraz inatçı köpeklerdir. Eğitilmekten çok çabuk sıkılırlar, halbuki çok zekidirler. Pug köpekler sahiplerinin ses tonlarına oldukça duyarlıdırlar. Ceza vermeye gerek yoktur. Sizi anlarlar. Gereksiz havlamazlar, diğer hayvanlarla ve çocuklarla çok iyi geçinirler. Bazen eve gelen misafirlere karşı kıskanç olabilirler bazen de onlarla çok iyi anlaşabilirler.

PUG KARAKTERİ

Pug herkesin gözünde küçük ama büyükmüş gibi duran bir köpek olarak görünmektedir. Her zaman için mutlu bir görüntüye sahip ve sahibine çok sadık bir ırktır. Pug karakteristik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Oyun oynamayı çok seven bir köpek cinsidir yaramazlıklarıyla dikkatleri çeker.
  • Sert cezalar bu tip ırkları küstürür ve dahada zorlar bu nedenle mümkün olduğunca sakince hareket edilmelidir.
  • Eğitimlerden çabuk sıkılabilecek bir köpek olan Pugların bazıları heyecanlı bazıları ise sönük bir karaktere sahip olabilmektedir.
  • Pug bekçi köpeği görevi üstlenebilir, havlamayı çok fazla seven bir ırk değildir gerekli gördüğü takdirde havlar.
  • Diğer hayvanlarla ve diğer köpeklerle çok iyi geçinmektedir.
  • Yabancılara karşı hoşgörülü davranır.
  • İnatçı bir köpek ırkıdır ve itaat seviyeleri düşüktür.
  • Genel olarak enerjik bir yapısı yoktur ancak oyun oynamaktan çok keyif alır.
  • İlgi görmekten çok hoşlanırlar ve genel olarak kıskanç bir mizaca sahiptirler.

Yüz Bakımı Onlar için Gerekli

Pug cinsinin yüz hatları oldukça kıvrımlı haldedir. Bundan dolayı aralarında yiyecek kırıntıları, tükürük ve kir birikir göz enfeksiyonları ve mantarlara sebebiyet verebilir. Kötü koku oluşumu olabilir. Tahriş ve kızarma olup köpeğinizin canı yanabilir. Bu nedenle yüz kıvrımlarının temizlenmesi gerekir. Temizlerken;  • Köpeğinizin cildinin tahriş olmuş ya da kızarmışsa köpekler için olan nemlendirici kremleri yavaşça yüzündeki kıvrımlara uygulayın.  • Hafif nemli bir pamukla kıvrımları yavaşça içindeki kirleri alarak temizleyin.  • Haftada bir düzenli olarak bu kıvrım ve katmanları temizleyin. Eğer koktuğunu düşünürseniz daha kısa zaman içinde de temizleyebilirsiniz.  • Burun deliklerine ve gözlerine kirlerin buluşmamasına dikkat edin. 

Su İçeriğinin Sağlıklı Olduğundan Emin Olun

Bu cinsin su ihtiyacı diğer köpeklere göre fazladır. Havanın kuru olduğu kış aylarında ve yaz aylarında özellikle su ihtiyacına dikkat edilmeli. Pug’ınıza içirdiğiniz su musluk(şebeke) suyu olmamalıdır. Şebeke sularının içinde zararlı bakterileri ve hastalıklarından korunmak için bulunan bazı maddeler köpeğiniz için sağlıklı değildir. Mide ağrısı, ishal veya kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.   Diğer zarar verecek maddeler arasında  • Krom; kanserojen etkisi olabilir.   • Flor; köpekler için toksit maddedir.  • Klorit; merkezi sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir  • HCB karaciğer hastalığına ve cilt lezyonlarına neden olabilir.  • Ve ağır metaller organların işlevlerinin bozulmasına neden olur.  Bu nedenle hazır su kullanarak ve içeriğine dikkat ederek su içimi kontrol edilmeli. Kilo başı 1,5-2 litre günde su içmeleri gerekir. 

Mevsime Göre Özel İlgi

Nefes darlığı hastalıklarına meyilli olan Pug yazları egzersizini yaparken öğle sıcaklığından kaçınmalı. Tercihen gündüz erken saatlerde ya da akşamüzeri ve sonrası yürüyüşünü yapabilir. Dondurma, çok soğuk olmayan serin su, dondurulmuş sulu meyveler yemek Pug için iyi gelecektir. Soğutma minderi gibi köpeğinizi serin tutacak eşyalar kullanabilirsiniz. Bu minderler vücudun fazla ısısı ile çalışmaya başlar ve normal bir vücut sıcaklığı olduğunda kendiliğinden durur.  Kış aylarında köpeğinizin egzersizlerini hava durumuna göre ayarlamanız gerek. Fazla üşüyebilen Pug çok düşük sıcaklıklarda hipotermi geçirme olasılığı vardır. Kalın tüyleri olmasına rağmen kışları dışarı çıkmamak için inatçı olabilirler. Bahar ayları gibi alerjik reaksiyonlar gösterebilirler ve çiftleşme dönemine girebilirler. Bu durum huysuzluk ve kaçma girişiminde bulunmalara yol açabilir. 

Çok Tüy Dökümü

Köpeğinizin tüylerini döken birçok etken vardır bunlardan bazıları kontrol edilebilirken diğerleri gayet doğal bir vücut işleyişidir. Genellikle siyah renkte olan Pug tek bir tüy katmanına sahip ve astarsızdır diğer renkte olanlar ise daha şanslı ve çift katmanlı astarlı bir tüy katmanına sahiptir. Bu durum onların fazlaca tüy dökmelerine sebebiyet verir eğer tüylerden çok rahatsızlık duyuyor veya astım gibi rahatsızlıklarınız varsa bu cins köpek sizin için uygun olmayacaktır.  Mevsim: Yılın her dönemi tüy dökümü görülse de özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında önemli ölçüde tüy dökümü görülebilir. Sıcaklık ve gün saatinin uzayıp kısalmasına bağlı olarak köpeğinizin vücudu yaz ve kış dönem geçitlerinde tüylerine ve vücudunu tüylerini sıklaştırıp azaltarak yeni tüyler çıkartarak adapte etmeye çalışır.  Yaş: Bu cinsin yavru köpekleri 1 yaşına gelene kadar tüylerini oldukça az dökmelerine rağmen 1 ila 1,5 yaş sınırına geldiklerinde tüy dökmeleri artacaktır.  Banyo: Köpeğinizi yıkadığınızda suyun sıcaklığından zaten dökülecek tüyler daha erken dökülebilir.  Dişi pug: Dişi köpeklerin kısırlaştırılmış olanlarında belli bir dönem hormonların dalgalanması ile aşırı tüy dökme gözlemlenebilir.

Tüyleri Tarama Zamanı 

Aşırı tüy döken köpeğiniz için en uygun tarama şekli 1 ila 3 günde bir 15 dakika tüyleri taramaktır. Böylece tüyleri belli aralıklar ile çokça toplayıp etrafta olmalarını engelleyebilirsiniz. Tüylerin özensiz taranması sonucu kırılmalar meydana gelebilir ve daha çok tüy dökülmesi oluşabilir bunun tüyleri tararken çıkış yönünün tersine doğru taramak hem kırılmasını önleyecek hem de dökülen bütün tüyleri almanıza yardımcı olacaktır. Kafasından başlayarak vücudunun her bölgesinin taranması gerekir. Omega ve yağ asidi gibi takviyeler ile tüyleri tararken fazla dökülmemesini sağlayabilir ve tüylerin daha kuvvetli olmasını sağlayabilirsiniz tarama yaparken;  • Tüyleri ayırmak için ince ve uzun fırçalı bir tarak tüyleri derinden fırçalayarak karışmış ve dökülmesi kolay tüyleri alır.  • Tüy toplayıcı eldiven: 15 dakikalık sürede hem köpeğiniz için hem de sizin için daha kolay tüy tarama ve toplama işlemi için ele geçirilen eldiven şeklindeki bu tarakları kullanabilirsiniz. 

Pug Eğitimi

Temiz Bir Ortam İçin Tuvalet Alışkanlığı Edindirme;

 Uzun zaman evde kimse olmadığı zamanlar evde tuvalet için uygun bir düzenin oluşturulması gerekir. Köpeğiniz için uygun bir alan hazırlayın. Bu aynı zamanda onun gün boyu kalabileceği, oyun oynayabileceği bir alan olacaktır. Bir köşeye çiş peti ya da çim tuvalet tablalarından koyabilirsiniz. Evde olduğunuz zamanlar onu dışarıya yapmaya zorlamak daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle eğitimi ve yaşantısı boyunca bir kafes Pug için iyi bir yaşam ortamı olabilir. Yanınızda olmadığınız zamanlar, dışarı çıkardığınızda ya da yolculukta oldukça rahat edersiniz.Yavru puglarda mesane kontrolü daha zor olduğundan onun prograı daha yoğun olacaktır. Sabah uyanır uyanmaz, yemeklerden 15-20 dakika sonra tuvalet ritüelini uygulayabilirsiniz. Yetişkinler günde 3 kez tuvalete ihtiyaç duyabilir.  Dışarı çıkardığınız zamanlar ona 6 metre karelik bir alan verin ve alanın tam ortasında durup, tasmasını tutun. 20 dakika gibi uygun bir süre yapması için izin verin. Bu süre zarfında dışkısını yaparken nasıl davrandığını kontrol edin. Bu sayede evde zarar vermeye kalktığında hemen müdahale edebilirsiniz. Tuvalet işlemi yapıldığında ona ödülü verin. Evde oluşabilecek kazalarda, çiş ya da kaka yaptığı yeri özel maddelerle temizleyin. Dışkıdan enzim ya da koku kalmaması için özel temizleyiciler kullanın. Gerekiyorsa yeniden o bölgeyi kullanmaması için kovucu özel kokulardan kullanın

İtaat Eğitimi Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sahiplerini memnun etmeyi seven puglar kısa süreli dikkat sürelerine sahiptirler. Odak komutu eğitimi; Parmağınızı burnunun üzerine koyup “odaklan” deyin. Parmağa odaklanmaya devam eden köpeğinize ödül verin. Parmağınızı izlediği süreyi her mükafattan önce uzatabildiğiniz kadar uzatmaya çalışın. Dikkat süresi kısa olduğu için eğitimler maksimum 15 dakika ya da altında tutulmalıdır. Otur, kalk, gel gibi temel komutlar, itaat eğitiminin ilk adımlarını oluşturmaktadır. Bunları öğrenirken dikkati çok dağılıyorsa özel eğitim veren bir yerden destek alabilirsiniz. Komutlarınıza itaat ettiğinde, ona ödül verin ve mutlaka sevgi gösterisinde bulunun. 

Tasma Ve Sosyalleşme Aşamaları

• Kendileri ufak olsa da, dışarıda gezerken birçok pugun sahibini tasması ile çekiştirdiğini görebilirsiniz. Bu iyi bir tasma eğitimi almamasından kaynaklanmaktadır. • Boyun tasmaları onların fiziksel yapılarına uygun değildir. Bu nedenle göğüs tasmalarını tercih etmelisiniz. • Tasmanın mekanik bölü bir elinizde, uzayan ipin bir kısmı (köpeğe giden taraf) diğer elinizde tutun ve köpeğinizin adımlarınızı geçmesine izin vermeyin.• “dur” komutu verip durun ve tasmasını çekerek onunda sizinle durmasını isteyin. Bunu aralıklarla yapın. • İnsanlar, kedi ya da köpekleri gördüğünde üzerlerine gitmek isteyecektir. Bu konuyu çözebilmek için itaat eğitimini en etkili şekilde vermeniz önemlidir. “hayır, yapma, bekle ve dur” gibi komutlar iyi öğrenildiği zaman sosyalleşirken işinize çok yarar.• Kafes içinde tanışma, sonra kademeli karşılaşmalar en sağlı olanları olacaktır.• Yavru iken onu ne kadar sosyal ortama sokar, ne kadar insan içine çıkarırsanız bu duruma o kadar alışkın olacak ve tepkilerini o derece ölçülü verecektir. • Yürüyüşe çıkarken mutlaka ödüllerini yanınıza alın. Eğitim esnasında ve sonrasında itaat ettiği komutlar için bazen sevgi bazen ödüller vererek pekiştirmeler yapabilirsiniz.

Yavru Ve Yetişkin Puglar İçin Eğitim Farklılıkları

• Yetişkin bir pug ile eğitim yapmanız gerekiyorsa işiniz biraz daha zordur. Eğitim almamış ya da eğitimi eksik kalmış olabilir. Yetişkin bir köpeği eğitirken avantajınız, odaklanma süresinin yavrulara odanla daha fazla oluşurdur. Ancak kötü davranışlar edinmiş ise bunları bırakması da daha zor ve uzun bir süreç olacaktır. • Eğer eski sahibi tarafından kötü davranışlara maruz kaldıysa, sizin biraz daha sabırlı ve sakin davranmanız gerekecektir. Mümkün oldukça sevecen olun.• Ailenizde başka bireyler de varsa, onları da eğitime dahil edin. Bu şekilde kendini güvende ve bir aileye ait olduğunu hissederek daha rahat bir eğitim süreci yaşayacaktır. 

Pug Eğitiminde Kafesin Önemi

Onu evdeki tehlikelerden koruyacak ve ev eğitimine alıştırırken size çok fazla yardımı olacak kafes, zaman içinde eğitimin de bir parçası olacaktır. Ortalama bir kafes; 61x46x53 cm olabilir. Kafes onun için güvenli ve rahat olmalı. Sevdiği oyuncakları, battaniyesini koyabilirsiniz. Onun için tüm konforu sağlayın. Su kabını dökülmeyen türden seçin. Kafese girmek istemediğinde sevdiği ödülleri ya ada yemeğini orada verebilirsiniz. Sandığın kapağını açık bırakın. Bu şekilde boş zamanlarda içeri girip orayı inceler ve keşif sürecinde orayı benimser. Beslenme sırasında pugun kafesinin kapısını kapatın. Yemek için yeterli zaman geçtiğinde yavaşça kafesin kapağını yeniden açın. Bazen uzun süre kafeste kalması gerekebilir. Buna alıştırmak için öncelikle ona bir komut belirleyin. “hadi kafese” ya da yerine geç gibi. İçeri girdikten sonra biraz onunla oturun. Sonra odadan çıkan ve 20-30 dakika sonra gelip açın. Bu süreyi zamanla arttırabilirsiniz.  Sandık eğitimi esnasında köpeğinizi tuvalet için çıkarmayı unutmayın.  Sızlanma ve dikkat çekmek için havlama belirtilerini kontrol edin. Gerçek olup olmadıklarına karar verdikten sonra gerekeni yapın. Her havladığında kafesin kapısını açmayın.

Kaynak : https://www.petburada.com/blog/icerik/pug-kopek-irki

Kaynak : https://www.kopekcinsleri.net/pug-ozellikleri-bakimi-nasil-bir-kopektir.html

Kaynak : https://www.kopekler.com/pug-cinsi-kopegi-sahiplerine-bakimi-icin-5-onemli-tavsiye

Kaynak : https://www.kopekler.com/sorunsuz-pug-yetistirmek-icin-gerekli-egitimler-nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir