Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı

Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı

Sipityum Orkide Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Sipityum orkide çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında sipityum orkide çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabakda biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında ha şere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Sipityum orkide çiçeğini sulamada konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz.

Sipityum Orkide Çiçeği Nerede Yetişir?

Rüzgar akımına maruz kalabilen yerlerden uzak tutulması gereken sipityum orkide çiçeğinin, kış aylarında on dört ile on beş derecenin altına inmeyen ortam sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Rüzgar, çiçeği sallayarak, çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise çiçeğin ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır.

Sipityum bakımı nasıl yapılır

  • Sipityum Orkide çiçeği direk gün ışığına maruz kalmamalıdır. Bolca gün ışığını sever. Hızlı büyüyebilmesi için aydınlık yerlere ihtiyaç duyar. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevirilmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir.
  • Sipityum Orkide çiçeği az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez bunun için çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelir.

Sipityum a neler zarar verir

  • Bitkinin aşırı derecede sulanması
  • Bitkimizin saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun deliklerden tabağına çıkmaması
  • Hastalanmış bitkinin diğer bitkilere yakın olması
  • Toprağının kalitesiz olması veya vitaminin yetersiz kalması
  • Bitkimizin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar Sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkimize zarar vermektedir.Bu gibi hastalıkları ve haşereleri bitkimizde gördüğümüzde, ziraat ilaçları satan firmalardan bitkimizden bir yaprak veya toprak götürerek oluşan hastalıkları göre ona uygun ilaçları alıp kullanma klavuzuna uyarak kullanınız.

Kaynak : https://www.ciceklerinbakimi.com/sipityum-orkide-cicegi-bakimi-49.html

Kaynak : https://cicekbakimlari.com/cicek-bakimlari/sipityum-orkide-cicegi-bakimi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir