Van Kedisi Nasıl Bakılır

Van Kedisi Nasıl Bakılır

Karakteri

Van kedileri oldukça sosyal bir karaktere sahip. Ev içerisinde yaşamaya çok uygun olan bu ırk, sahiplenen kişiler arasından bir veya ikisini favori olarak belirleme eğilimine sahip. Favori olarak belirlediği kişiler ile sürekli birlikte olmak isteyen ve özellikle geceleri yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan Van kedileri, ilginç karakterleri ile sahiplerine farklı bir deneyim yaşatıyor.

Fazlasıyla zeki olan Van kedileri kolayca eğitilebiliyor. Farklı oyunları çok kolay bir şekilde öğrenme yetenekleri sayesinde, köpeklere öğrettiğiniz her şeyi biraz çaba ile Van kedilerine öğretebilirsiniz.

Doğal bir yüzücü olan bu ırk su ile oynamaktan çok hoşlanıyor. Çeşmeleri açmayı öğrenebilen ve açık bulduğu yer su dolu yere atlayan Van kedilerini kontrol altında tutmanızda fayda var.

Van kedileri özgürlüklerine oldukça düşkün. Kısıtlanmaktan veya istenmediği zaman kucakta dolaştırılmaktan hiç hoşlanmıyor. Irkın karakteristik özelliklerinden biri olan burunları, kızdıklarında pembeden daha kızıl bir renge dönüyor. Bu durumlarda kedinizi rahat bırakmanızda fayda var.

Van Kedisi Çiftleşme Dönemi

Van Kedileri; Şubat, Nisan ve Haziran aylarında kızgınlık dönemine girerler ve genel olarak bir seferde dört yavru dünyaya getirirler. Yavrularına karşı şefkatli ve ilgili bir anne olan Van Kedisi gözlerini, baskın gen olarak yavrularına miras bırakacaktır.

Van kedisi yavruları, ilk doğduklarında her iki göz renkleri de gri iken, iki aylık olana kadar gerçek göz renkleri oluşacaktır. Başlarının arasında bir veya iki siyah nokta şeklindeki tüyleri, yavru Van Kedisinin ilerleyen zamanda,  mavi-kehribar göz renginin oluşacağının habercisidir.

van kedisi nasil bakilir
van kedisi

Van Kedisi Bakımı

Van kedisi sağlıklı bir yaşam sürmesi için her daim rutin bakım uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Uzun ve kabarık tüy yapısında meydana gelen ölü tabakanın kalkması için her daim taranması oldukça önemlidir. Ayrıca tarama işlemlerinizin yanı sıra suyu sevmesi ile bilinen Van kedisini ılık bir duş ile rahatlatabilirsiniz. Bu uygulama yaşlı Van kedileri için daha sık yapılması gerekecektir. Kedi kozmetik ürünleri satış noktalarından alabileceğiniz tüy bakım spreyleri ile parlak ve sağlıklı görünümünü koruyabilirsiniz.

Tırnak bakımının tüm kedi cinslerinde olduğu gibi Van kedisinde de oldukça önemlidir. Bakteri ve mikropların ortadan kaldırılması için kedi kuaförü yada veteriner kliniğinden destek alabileceğiniz gibi kedi tırmığı ile doğal ortamda ölü tırnak dokusunun kırılmasına yardımcı olabilirsiniz. Van her daim zinde, güçlü ve sağlıklı kalması için yaşına uygun olarak aşılama işlemlerinin veteriner hekim kontrolünde düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Van kedisi beslenmesi oldukça önemlidir. Sağlık durumunun her daim korunması için kaliteli kedi maması tüketmesi gerektiği söylenmektedir. Düzenli ve yeterli miktarda vereceğiniz öğünleri ile Van kedisinin her daim zinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kedi kabı kullanarak suyunu her daim tazelemeniz önerilmektedir. Su, mama ve kum kapının deterjan kullanmadan düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini unutmayınız.

Van Kedisi Sağlık Durumu

Van kedisi bilinen ırklar arasında en sağlıklı tür olduğu söylenmektedir. Herhangi bir kalıtsal hastalığa muzdarip olmayan bu tür, sağlıklı ve düzenli beslenme programı ile ortalama yaşam süresi 12 ile 17 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca sağlıklı bir Van kedisi ortalama 4 ile 8 kilo arasında olmaktadır.

Van kedisini güvenilir ve orijinal ırk garantili petshop mağazalarından almanızda fayda var. Van kedisi sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak sağlayan en önemli durum beslenme olacaktır. Kedinize her daim kaliteli mama ve yaşına uygun mama tüketimi ile yaşam kalitesini en üst düzeyde tutabilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve mikrop, bakterilere karşı korunabilmesi için düzenli aşı uygulamalarını ihmal etmeyiniz.

Kaynak : https://www.miyhav.com/kedi/kedi-cinsleri/van-kedisi

Kaynak : https://kediblog.com/van-kedisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir