Yeni Doğmuş Kedi Yavrusu Nasıl Bakılır

Yeni Doğmuş Kedi Yavrusu Nasıl Bakılır

Yeni Doğmuş Yavru Kedi Bakımı

  Sokakta bir köşede yeni doğmuş bir yavru kedi gördüyseniz ve kedi tek başınaysa her zaman terk edildiği anlamına gelmez. Çünkü hiçbir anne kedi yavrularını kolay kolay bırakıp gitmez. Bu sebeple yavru kedinin terk edildiğini düşünüp sahiplenmeden önce bir süre gözlem yapmak gerekir ki, anne kedi geri dönebilir. Anne kedi döndüğünde yavrusunu bulamazsa, yaşayacağı endişe ve üzüntüyü göz önünde bulundurularak, asla kedinin terk edildiğinden emin olmadan yavru kedileri alıp götürmemeliyiz.

  Yeni doğan kediler, kendi başlarına hayatta kalmakta zorlanırlar ve annelerinin desteklerine ihtiyaç duyarlar. Fakat birkaç günlük olup ve terkedilmiş olan yavru kedileri hayata bağlamak, onların bakımlarını yapmak insanlar için her zaman kolay olmayabilir. Biz de bu yazımızda sizin için yeni doğmuş yavru kedi bakımından bahsedeceğiz.

  Öncelikli olarak yeni doğmuş kedi bakımını ideal bir şekilde gerçekleştirmek için bir takım kedi malzemelerine ihtiyaç duyarsınız. 

Yeni Doğan Yavru Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Yeni doğmuş yavruyu içine koyacağınız bir kutu ya da sepet
  • Kedinin ısınmasını sağlamak için kullanabileceğiniz sıcak su torbası veya ısıtıcı ped
  • El havlusu, kumaş bez ve battaniye
  • Temizliği için kağıt havlu, pamuk ve kulak pamuğu (kulak çivisi)
  • Yavru kediler için özel formülle üretilmiş toz mama veya yerine geçecek bir karışım
  • Beslenmesi için küçük bir biberon, damlalık ya da iğnesiz bir enjektör

Yavru Kedi İçin Dikkat edilmesi gerekenler

  • Yavru kedinizin aşağıya düşmemesi ya da kaçamaması için pencereler kapalı tutulmalıdır.
  • Yavru kedinin bacasına ulaşabileceği açık şömineleriniz varsa, bunları kapatmalısınız.
  • Tüm elektrik kablolarını gizleyin. Yavru kediniz bu kabloları boydan boya çiğnemeye çalışabilir.
  • Hiçbir saksı çiçeğinin yavru kediniz için potansiyel bir tehlike oluşturmamamasını sağlayın. Zambaklar, Atatürk çiçekleri ve sıklamenlerin tümü zehirlidir.

– Beslenme saatinde uyanmanız için alarm

  Belirtmek isteriz ki, terkedilmiş yeni doğan bir yavru kedi bakımı için öncelikli olarak bir veteriner hekime gitmelisiniz. Bu yazımızda biz veteriner hekime ulaşamadığınız durumlar için son çare olarak uygulayabileceğiniz adımlardan bahsedeceğiz.

Vücut ısısını koruyun

Yavrular doğduğunda, bütün günlerini annelerinin karnının yanında geçirirler. Beslenmeye ek olarak, bu yakınlık onların sıcak kalmasını sağlar. Bu nedenle, genç yavru kedilere vücut sıcaklıklarını yükseltmek için ihtiyaç duydukları her şeyi vermeniz gerekir. Bu özellikle geceleri doğrudur çünkü bu hayvanlar henüz vücut ısılarını ayarlayamamaktadırlar.

Yavru kediyi battaniyeye sarabilir veya termal bir yastık kullanabilirsiniz. Diğer hayvanları, onlara sıcaklık (ve aynı zamanda sevgi) sağlamak için bebek bakıcısı olarak da kullanabilirsiniz. Yavru kedi ağlamaya veya titremeye devam ederse ve patileri soğuksa, onu kucağınıza yerleştirin.

koltukta oturan yavru kedi

2. Ona normal süt vermeyin

İnsanların bir yavru kedi bulduğunda çok sık yaptığı bir hata, buzdolabındaki sütü ısıtmaları ve sonra da kedilerine vermeleridir. Bu sıvı sağlıkları için iyi değildir, çünkü gerekli besinleri içermez ve ishal veya kusma gibi mide problemlerine bile neden olabilir.

Evcil hayvan dükkanlarında, kediniz için özel toz formüllü süt satın alabilirsiniz. Bu anne sütünün yerini alır. Ancak, formülü bulamazsanız, ona bir şırınga ile ılık su verebilirsiniz. Süt bir şişe ile verilmeli ve 37 dereceye ısıtılmalıdır. Unutmayın, bebekler her üç saatte bir beslenir!

3. Ona kum kabını nasıl kullanacağını öğretin

Öksüz kalmış bir yavru kedi ile ilgilenirken yapılacak ana işler arasında, ihtiyaçlarını gidermeyi öğretmek de bulunmaktadır. Bir anne kedi, karnını ve çevresini yalayarak bebeğini uyaracaktır. Annenin etrafta olmaması durumunda, her beslenme seansından sonra bir pamuğu ıslatabilir ve kedinin cinsel organlarına ve çevresindeki bölgelere sürtebilirsiniz.

Kaynak : https://www.petburada.com/blog/icerik/yeni-dogmus-yavru-kedi-bakimi

Kaynak : https://benimhayvanlarim.com/saglik/yavru-kedi-bakimi-bilmeniz-gereken/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir