Yuka Çiçeği Nasıl Bakılır

Yuka Çiçeği Nasıl Bakılır

Massengena (Yuka – Yukka ) Bitkisi Nasıl Yetiştirilir ?

*Massengena – Yukka rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar.

*Güneş ışığını aldığı bölgedeki yapraklar güneşe doğru bir eğilimde bulunur.

*Güneş ışığına ihtiyacı çoğu bitkiden daha çoktur.

*Yaprakları bulunduğu ortamda herhangi bir cisme temasta bulunmamalıdır.

*Rüzgârdan ve hava akımlarından her bitki gibi massengena – yukka da olumsuz yönde etkilenmektedir.

*Bu sebepten ötürü Massengena (Yuka) rüzgârdan ve hava akımından korunmalıdır.

Massengena (Yuka) Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır ?

*Sulanırken önemli olan kuralların başında suyu bitkinin her bölgesine ulaşacak şekilde dökülmesi gerekiyor olduğudur.

*Bitkimizi suladığımız kabımız her daim aynı ölçüde olmalı, sulama günlerimizde sabit ve aynı miktarda su kullanılmalıdır. Bitkide anormal bir gelişim görmediğimiz sürece sulama tekniğimizi değiştirmemeliyiz.

*En çok dikkat edilmesi gereken husus kış aylarında bitkilerimiz bulunduğu ortamda hava sıcaklığının en az 15 °C olmalıdır. Bu derecenin altındaki hava şartlarında bitkimizin yapraklarında sararma, solma ve bozulmalar başlar.

*Özellikle kış aylarında bitkilerimizi sularken en çok dikkat edilmesi gereken konu bitkinin suyunu oda sıcaklığında verilmemiz gerektiğidir.

Yuka nerede yetişir

  • Yuka çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir.Buda çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çürümelere sebep verir.Örneğin : Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulmalı.

Yuka Çiçeği Bakımı ve Rüzgara Olan Hassasiyeti

Dayanıklı yapısı nedeniyle göz ardı edilen bir diğer önemli husus, yuka çiçeğinin hava akımına karşı olan hassasiyeti. Bu hassasiyet sebebiyle, direk hava akımına maruz kalabilecek, balkon ve teraslar, klima önleri gibi yerler yuka çiçeğini olumsuz etkiler. Direk rüzgara maruz kaldığında bir süre sonra yapraklarında solmalar meydaha gelir. Eğer yuka bitkinizde bu gibi değişimler gözlemliyorsanız, çiçeğin konumunda, yaptığınız sulama metodunda veya ortam ısısında bir problem olduğunu düşünebilir ve optimal koşullara getirebilirsiniz.

Yuka Çiçeği İçin Vitamin Takviyesi

Yuka çiçeği yetiştirirken, ihtiyacı olan bütün vitamini alabildiğine dikkat edilmesi gerekir. Eğer yeteri kadar alamıyorsa vitamin takviyesi yapmayı düşünebilirsiniz. Çiçeğin topraktan yeterli vitamini alabilmesi için saksının deliklerinin elverişli olması ve toprak kalitesinin uygun olması gerekir. Yılda bir kez toprağının değiştirilmeli ve arada havalandırılmalıdır. Toprak değişiminin yapıldığı dönem doğru seçilmelidir. Yuka bitkisi ısıya duyarlı olduğu için, negatif etkilenmeyeceği en ideal dönem bahar aylarıdır.

Yuka çiçeğini çoğaltmak isterseniz, birden fazla dalı olduğu takdirde, bir kısmını dikkatlice keserek suda köklendirebilir ve sonrasında saksıya alarak aynı bakım metodlarıyla yetiştirebilirsiniz.

Yuka ya neler zarar verir

  • Bitkinin aşırı derecede sulanması
  • Bitkimizin saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun deliklerden tabağına çıkmaması
  • Hastalanmış bitkinin diğer bitkilere yakın olması
  • Toprağının kalitesiz olması veya vitaminin yetersiz kalması
  • Bitkimizin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar Sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkimize zarar vermektedir.Bu gibi hastalıkları ve haşereleri bitkimizde gördüğümüzde, ziraat ilaçları satan firmalardan bitkimizden bir yaprak veya toprak götürerek oluşan hastalıkları göre ona uygun ilaçları alıp kullanma klavuzuna uyarak kullanınız.

Kaynak : https://www.osevio.com/blog/yuka-cicegi-bakimi-puf-noktalari/

Kaynak : https://www.bitkibakimi.com/cicek/163-yukka-bitkisi-bakimi-ve-yetistirilmesi-hakkinda-genel-bilgiler

Kaynak : https://www.ciceklerinbakimi.com/yuka-cicegi-bakimi-11.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir